Z czym kojarzy nam się bankructwo? Oczywiście z niczym pozytywnym. Mianowicie w zdecydowanej większości przypadków bankructwo kojarzy się ludziom z upadkiem firmy, a wraz z nim spłacani przez syndyk są wszyscy wierzyciele, tak więc firma po przejściu przewodu sądowego po prostu kończy swoją działalność i znika z powierzchni ziemi.
Pojęcie bankructwa dotyczy również państwa, tak państwa. Dowolne Państwo uznawane przez Organizacje Narodów Zjednoczonych(ONZ) może zbankrutować. W naszym przypadku nie trzeba szukać daleko gdyż w latach osiemdziesiątych właśnie Polska została bankrutem. Czy zostały wyprzedane wszystkie dobra narodowe? Otóż nie. Państwo bankrutuje wtedy, gdy w skutek wielkich wydatków budżetowych musi się zadłużać w nieskończoność, aż nadchodzi taki moment, że nie jest w stanie obsługiwać swojego długu publicznego na bieżąco – a więc, nie jest w stanie wykupywać swoich obligacji czyli spłacać rat oraz odsetek. W przypadku gdy bankrutuje Państwo, po prostu musi się ułożyć ze wszystkimi wierzycielami i spłacić im tyle długów ile jest możliwe. Oczywiście bankructwo jest skrajnie nie korzystną sytuacją dla Państwa.
W jaki sposób bankrutują państwa? cz. 2
W poprzednim wpisie omawialiśmy definicje bankructwa, oraz jasno doszliśmy do wniosku, że bankrutować mogą nie tylko duże firmy, osoby fizyczne, ale zbankrutować może praktycznie każdy kraj uznawany przez Organizację Narodów Zjednoczonych jako państwo. Państwo bankrutuje w momencie, gdy jego dług publiczny jest tak wysoki, że nie jest w stanie na bieżąco swoich długów, a więc rat kapitałowych oraz odsetek które musi co jakiś czas spłacać w formie wykupu obligacji skarbowych zdecydowanym kosztem innych wydatków budżetowych – na przykład rezygnacji z wydatków na edukację, gdyż jak łatwo zgadnąć w momencie gdy państwo wydaje środki budżetowe tylko i wyłącznie na spłatę swoich długów obywatele albo by się zbuntowali, albo po prostu przestali by płacić podatki. Taka sytuacja byłaby skrajnie nie korzystna, nie tylko dla obywateli, ale również dla rządów oraz dla ludzi lub też instytucji które zaufały takiemu krajowi i przez lata kupowały ich obligacje. Sytuacja bankructwa powoduje, iż odpowiednie osoby spotykają się z wierzycielami i wypracowują kompromis spłaty zadłużenia który w tym nieszczęściu zadowoli obydwie strony, jednak bez wątpienia stroną bardziej stratną będą inwestorzy. Państwo zostanie oczywiście ukarane przez międzynarodową społeczność o wiele niższym rantingiem przez co, gdy będzie chciało pożyczyć pieniądze w przyszłości będzie to robić po znacznie, ale to znacznie wyższej cenie niż robiło to dotychczas.