Kolejnym bardzo dobrym systemem emerytalnym który warto omówić jest bez wątpienia emerytura kanadyjska. Emerytura kanadyjska, polega na tym, że każdy obywatel Kanady zamieszkujący oraz pracujący przez wystarczający okres czasu na terenie Kanady ma prawo do pobierania świadczenia emerytalnego.
W sposób oczywisty emerytura kanadyjska ogranicza biedę, wykluczenie oraz ubóstwo i sprawia iż każda osoba znajdująca się w wieku emerytalnym czuje się bezpiecznie, gdyż bez względu na wszystko ma prawo do co prawda nie jakiegoś bardzo wysokiego, ale jednak stabilnego świadczenia emerytalnego. W Kanadzie w odróżnieniu od Polski nie ma comiesięcznych przymusowych wkładek emerytalnych, a emerytury są wypłacane po prostu bezpośrednio z budżetu Państwa. Ogromnym atutem takiego rozwiązania(oczywiście oprócz zabezpieczenia socjalnego swoich obywateli) jest fakt iż taki system nie wymaga ogromnej biurokracji jak w przypadku Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Polsce. W Naszym kraju wielokrotnie dyskutowało się na temat zasadności wprowadzenia emerytury obywatelskiej, jednak ze względu na trudną sytuację polityczną, oraz skrajny populizm niektórych partii politycznych takie rozwiązanie na pewno trzeba odłożyć w czasie. Można być pewnym, że system Kanadyjski rozwiązał by problemy socjalne wielu Polaków.
W jaki sposób działa ZUS?
Wiele osób zastanawia się w jaki sposób działa Zakład Ubezpieczeń Społecznych? Niektórzy twierdzą, że ZUS to tylko i wyłącznie piramida finansowa, a jak wiadomo piramidy finansowe zgodnie z polskim prawem są nielegalne. W przeszłości zapadło wiele wyroków skazujących właścicieli takich piramid finansowych. Oczywiście ZUS w pewnym sensie jest piramidą finansową, tyle, że jest piramidą zalegalizowaną przez państwo i prowadzoną na potrzeby państwa. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ze względu na wojnę oraz ogromne inwestycje infrastrukturalne oraz inwestycje w przemysł które odbywały się za czasów rządów Edwarda Gierka spowodowały, że pieniądze zamiast na konta przyszłych emerytur szły właśnie na państwowe inwestycje. Piramidalny system emerytalny czyli ZUS jaki znamy w obecnych czasach powstał właśnie z tych przyczyn. Jak każda piramida finansowa ZUS nie jest odporny na wahania wynikające z sytuacji demograficznej kraju, więc każda piramida musi się prędzej czy później zbankrutować, tyle, że ZUS jest wyjątkiem ze względu na możliwość dofinansowania bieżących wydatków przez państwo. Już dziś tak naprawdę około połowy wydatków ZUS finansuje państwo, tak więc jego bankructwo tak naprawdę nie jest takie proste jak mogło by się wydawać.