Jednorazowe środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej oferowane przez Urzędy Pracy w całej Polsce są bez wątpienia jednymi z łatwiejszych pieniędzy jakie możemy podnieść z ziemi gdy chcemy rozpocząć swoją działalność gospodarczą.
Po pierwsze są to środki bezzwrotne w maksymalnej kwocie sześciokrotności przeciętnej płacy w sektorze przedsiębiorstw , a po drugie są stosunkowo łatwe do zdobycia i w przypadku osób rozpoczynających działalność gospodarczą rozsądek na prawdę powinien wziąć górę , gdyż lepiej poświęcić trochę czasu na poprawne opracowanie wniosku który ma formę uproszczonego biznesplanu niż rozpoczynać działalność gospodarczą z garbem finansowym który w przypadku finansowania naszej działalności przy pomocy kredytu konsumenckiego może na nas ciążyć nawet przez kilkadziesiąt miesięcy , mając do spłacenia raty przewyższające przykładowo obniżoną składkę na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorstw. Procedura otrzymania takich pieniędzy jest bardzo prosta , po pierwsze należy otrzymać status osoby bezrobotnej – w tym celu musimy zgłosić się do najbliższego urzędu pracy ze wszystkimi materiałami niezbędnymi do sprawdzenia naszego doświadczenia zawodowego , oraz w celu rejestracji.
Gdy już status osoby bezrobotnej zostanie nam przyznany , powinniśmy upomnieć się w Urzędzie Pracy o udostępnienie nam wniosku oraz regulaminu jaki będzie obowiązywał przy naborze wniosków o jednorazowe środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Regulamin jest pisany w oparciu o Ustawę o Promocji Zatrudnienia , jednak różne Urzędy Pracy w Polsce zwracają uwagę na różne detale tak , więc warto się dokładnie zaznajomić z jego treścią i w oparciu o ten regulamin uzupełnić wniosek. W zdecydowanej większości Urzędów Pracy na terenie kraju popyt na dotacje jest większy niż ich podaż , tak więc każdy wniosek jest odpowiednio punktowany oraz na jego podstawie powstaje lista rankingowa – dzięki której otrzymujemy decyzję pozytywną lub też negatywną jeśli chodzi o otrzymanie wniosku lub nie. W prawie każdym Urzędzie Pracy wnioski podlegają jeszcze ocenie formalnej (podpisy, załączniki itd.) , tak więc warto odpowiednio starannie oraz merytorycznie wypełnić nasz wniosek , gdyż łatwiejszych pieniędzy na rozpoczęcie działalności gospodarczej po prostu nie ma i raczej nie będzie.
Czy biznes bez dotacji ma sens
Praktycznie odkąd Polska została członkiem Unii Europejskiej (2004 rok) zewsząd słychać o wszelkich możliwościach dofinansowania działalności gospodarczej jakie stoją przed polskimi przedsiębiorcami. Oczywiście nie chodzi tylko o ogromne kwoty na wielkie unijne projekty , a mamy tu na myśli środki przeznaczone dla mniejszych firm i to nie tylko na rozwój działalności gospodarczej , ale również na jej rozpoczęcie. Warto dodać , że zanim weszliśmy do Unii Europejskiej praktycznie do dnia dzisiejszego mamy możliwość pozyskania jednorazowych środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej z Funduszu Pracy za pośrednictwem Urzędów Pracy w całym kraju. Nie jest to może gigantyczna kwota , gdyż maksymalna wysokość wsparcia o jakie możemy się starać to sześciokrotność przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w sektorze przedsiębiorstw (tak zwana średnia krajowa brutto) , tak więc jest to kwota około trzydziestu tysięcy złotych , jednak biorąc pod uwagę poziom trudności w uzyskaniu tych środków bez wątpienia stanowi to atrakcyjną formę finansowania naszej działalności gospodarczej.
Wadą tego rozwiązania , jest fakt , iż aby móc ubiegać się o takie środki musimy posiadać status osoby bezrobotnej. Nie powinno być z tym jednak większego problemu. Gdy już staniemy na nogi jako firma możemy starać się już za pośrednictwem środków unijnych starać się o wiele większe środki które przeznaczymy na rozwój naszej działalności gospodarczej – tutaj na pewno warto skorzystać z usług firm doradczych które za odpowiednią kwotę (zazwyczaj dwa-trzy tysiące złotych za sporządzenie dokumentacji – czyli tak zwanego wniosku o dotację) oraz kilka procent w przypadku otrzymania dofinansowania. Czy warto wziąć dotacje ? Jeśli jest taka możliwość na pewno tak. Jednak tylko wtedy gdy mamy konkretną wizję jak wydać te pieniądze racjonalnie , a nie najpierw widzimy potencjalne środki , a później wymyślamy jak je zainwestować. W przeciwnym przypadku brak sukcesu naszego przedsięwzięcia jest niemal pewny. Pamiętajmy , że w przypadku gdy były by to nasze prywatne środki w stu procentach , na każdą złotówkę spojrzelibyśmy co najmniej dwa razy zanim ją wydamy. I dokładnie tak samo powinniśmy postępować w przypadku dotacji.