Venture Capitals to już nie tak nowa forma wspierania przedsiębiorczości, gdyż spora część funduszy funkcjonuje w Polsce już około dziesięciu lat. Venture Capitals to specjalne fundusze wspomagania przedsiębiorców będące doskonałą alternatywą dla innych form wspierania przedsiębiorczości takich jak dotacje unijne czy też kredyty bankowe.
W przypadku gdy nasza firma szuka pieniędzy na rozwój musi się zgłosić do takiego funduszu z przygotowanym biznes planem który musi być zgodny z wytycznymi danego venture capitals. Zazwyczaj uproszczony biznesplan to pierwszy etap rekrutacji, zazwyczaj gdy przejdziemy pierwszy etap pozytywnie jesteśmy zapraszani na rozmowę kwalifikacyjną, w trakcie której rozwiewane są wszelkie wątpliwości która ma komisja oceniająca, warto więc na przygotować się dobrze na takie spotkanie, gdyż jeśli zrobimy na jury dobre wrażenie, to może być to decydujący krok w celu pozyskania wymaganej przez nas kwoty. W zdecydowanej większości przypadków rekrutacja w venture capitals składa się z dwóch do trzech etapów, tak więc nie jest to specjalnie rozbudowany mechanizm, nie mniej na każdym etapie powinniśmy starać się wywrzeć jak najlepsze wrażenie. W przypadku gdy nasz wniosek zostanie zaakceptowany, dostajemy określoną przez nas we wniosku kwotę pieniędzy jednak venture capitals otrzymuje w zamian za to wynegocjowany wcześniej pakiet udziałów w naszej firmie. W niektórych przypadkach gdy venture capitals mają wątpliwości co do zaangażowania się w pełni w nasz biznes, gotówka może być przelewana w transzach. Venture Capital to bez wątpienia jedna z najbardziej atrakcyjnych form pozyskiwania pieniędzy dla naszej firmy.
TBS – czyli Towarzystwo Budownictwa Społecznego
Koncepcja powstania Towarzystwa Budownictwa Społecznego powstała dobry kilka lat temu i dzięki niej wybudowano już w tym systemie kilkadziesiąt tysięcy mieszkań w całej Polsce. W jaki sposób można zdobyć mieszkanie w programie Towarzystwa Budownictwa Społecznego. A więc od początku, na czym polega ta koncepcja i kto może się starać o przydział mieszkania a koncepcji TBS? O przydział mieszkania może starać się każdy kto po pierwsze nie posiada tytułu prawnego do mieszkania własnościowego, ani kwaterunkowego znajdującego się na terenie Polski. Po drugie musi udowodnić, że posiada wystarczające dochody, żeby płacić co miesięczny czynsz – który co warto podkreślić jest zdecydowanie wyższy niż czynsz w lokalach własnościowych. Kolejnym wymogiem jest wpłata kaucji która stanowi w praktyce równowartość kilkunasto miesięcznego czynszu za mieszkanie w TBS. Wynika to z tego, że płacąc czynsz poniekąd spłacamy kredyt który wziął zarząd Towarzystwa Budownictwa Społecznego na budowę budynku. Budynki wybudowane w ramach programu TBS muszą być wykonane z energooszczędnych materiałów, tak aby wydatki na ogrzewanie były jak najniższe, a jak największa część kapitału szła na spłatę kredytu zaciągniętego na budowę budynku w ramach TBS. Warto podkreślić, że decydując się na uczestnictwo w tym programie nie posiadamy prawa własności do mieszkania które zajmujemy, a ustawodawca w najbliższym czasie nie przewiduje takiej możliwości, nie mniej na pewno kiedyś na określonych warunkach taki moment nastąpi. Czy warto brać udział w programie Towarzystwa Budownictwa Społecznego? Na pewno warto pochylić się nad tą kwestią, jednak należy wziąć pod uwagę wszystkie negatywne czynniki, nie mniej na pewno jest to korzystniejsza opcja niż wynajem mieszkania na wolnym rynku.