Każdy przedsiębiorca prowadząc działalność gospodarczą odpowiada za nią całym swoim majątkiem. Podejmuje więc pewne ryzyko finansowe. Istnieją jednak formy prowadzenia działalności gospodarczej które to ryzyko ograniczają praktycznie do zera.
Jedną z kilku takich działalności gospodarczych jest bez wątpienia sektor bankowy. W przypadku gdy początkująca, lub nawet będąca kilka lat na rynku firma chce wziąć w banku kredyt gotówkowy na rozwój swojej działalności, musi przedstawić odpowiednie zabezpieczenia tak aby w razie braku spłaty kredytu bank miał pewność zwrotu pożyczonej kwoty. Bank za swoje usługi otrzymuje ogromne odsetki, nie podejmując praktycznie żadnego ryzyka finansowego na swoje barki. Niektórzy przedsiębiorcy, żartują, że aby dostać kredyt z banku musimy udowodnić, że tak naprawdę go nie potrzebujemy. Podobnie ma się rzecz z kredytami typowo konsumenckimi. Banki bardzo często pod groźbą nie przyznania nam kredytu wymagają zabezpieczeń, lub bardzo drogich ubezpieczeń kredytu czy też pożyczki w towarzystwach ubezpieczeniowych których wysokość nie jednokrotnie stanowi ogromną część udzielonej pożyczki czy też kredytu, pomijając już prowizję za przyznanie pożyczki które są jedne z najwyższych w Europie. W dodatku banki mają możliwość pożyczania bardzo tanio pieniędzy za pośrednictwem NBP, po kosztach stopy referencyjnej która jest bardzo niska. Reasumując, można bez cienia wątpliwości stwierdzić, że banki w stosunku do gigantycznych zysków jakie generują pośrednio przy pomocy państwa podejmują zbyt małe ryzyko.
Dlaczego warto wybrać OFE, a nie ZUS?
Wszyscy Polacy niedługo staną przed bardzo ważnym życiowym wyborem dotyczącym ich przyszłych emerytur. Staną przed wyborem pozostania w Otwartych Funduszach Emerytalnych, a zarazem rezygnacją z przekazania części składki do ZUS, a pozostaniem w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. W przypadku gdy wybierzemy tę drugą opcję musimy sobie zdać sprawę, że od tej pory za naszą emeryturę będzie odpowiedzialny tylko i wyłącznie ZUS. Oczywiście mamy tu na myśli emeryturę państwową. Wybierając ZUS nie dywersyfikujemy w żaden sposób ryzyka, i będziemy pobierać świadczenie emerytalne tylko z jednego źródła. Musimy sobie więc zdać sprawę, jeśli w przypadku gdy ZUS będzie w słabszej kondycji finansowej i kiedyś w przyszłości będzie zmuszony zaniżać emerytury, to również my staniemy się po części ofiarami takiego systemu. Wiadomo, że nie ma możliwości żeby Zakład Ubezpieczeń Społecznych tak nagle zbankrutował, ale musimy sobie zdać sprawę, że w przypadku większych kłopotów finansowych oraz w sytuacji w której budżet państwa nie będzie w stanie dofinansowywać emerytur w tej wysokości w jakiej zostały one wyliczone wiele lat temu wybierając Zakład Ubezpieczeń Społecznych staniemy się w pewnym sensie jego niewolnikami.