Apel z okazji 11 listopada

W dniu 10 listopada 2016 roku odbył się w auli Gimnazjum nr 1 apel z okazji 98 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie przypomnieli trwające 123 lata wysiłki naszego narodu zmierzające do niepodległości. Powstania narodowe, począwszy od kościuszkowskiego, poprzez walki u boku Napoleona, powstanie listopadowe oraz powstanie styczniowe, były osnową tej narracji. Polacy  nie upadli na duchu i wykorzystali Wielką Wojnę, jako okoliczność sprzyjającą odzyskaniu niepodległości. Gimnazjaliści przypomnieli   postacie dwóch wybitnych Polaków tamtych czasów  - Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego. Polacy znajdujący się w zaborze austriackim, ówczesna Galicja, aktywnie uczestniczyli w walkach o niepodległość. Uczniowie udowodnili nam to, że Galicja dała szkoły znane z wysokiej jakości kształcenia, wychowała patriotów, dała  doświadczenie w pracy obywatelskiej, wysoki poziom moralności, poczucie ciągłości historii i tradycji, otwartość na innych i pewną ciekawość świata. Galicyjskość to jest szacunek dla własnych korzeni, to świadomość tego, skąd przychodzę i dokąd zmierzam – również i dzisiaj.