Gimnazjum nr 1 w Jaśle

Podsumowanie projektu „Dlaczego św. Jadwiga Królowa jest patronką naszej szkoły?”


   Jadwiga Andegaweńska jest patronką Gimnazjum nr 1 w Jaśle od 2004 roku. W ramach projektu Jasielskiej Ligi Naukowej z Lotosem na temat: „Dlaczego św. Jadwiga Królowa jest patronką naszej szkoły?” postaramy się przybliżyć wszystkim zainteresowanym sylwetkę św. Jadwigi.
   Jadwiga urodziła się w 1374 roku jako córka Ludwika Andegaweńskiego, króla Węgier i Polski oraz Elżbiety Bośniackiej. Na zjeździe w Radomsku obrano Jadwigę Andegaweńską królem Polski. 16 października 1384 roku
w Krakowie została koronowana przez arcybiskupa gnieźnieńskiego na króla Polski. Jadwiga starała się o rozwój kultury narodowej. Dzięki niej powstał Wydział Teologiczny i został odnowiony Uniwersytet Krakowski. Realizowała
w swoim życiu słowo psalmisty: „Tobie służyć, to znaczy królować”. Troszczyła się o byt swoich poddanych, szanując godność także tych najbiedniejszych mieszkańców Królestwa Polskiego.
   Lecz dlaczego to właśnie Jadwiga została patronką naszej szkoły? Postanowiłyśmy zapytać o to dyrekcję Gimnazjum nr 1 w Jaśle:

„Kiedy podejmowaliśmy decyzję o nadaniu imienia naszej szkole, przewijało się kilka propozycji, oczywiście Jadwiga jest idealnym wyborem na patronkę. Podjęliśmy tę decyzję mając nadzieję, że swoim przykładem natchnie naszych gimnazjalistów(…)”- Kazimierz Mikrut (dyrektor Gimnazjum nr 1 w Jaśle)
 
„Jadwiga  otrzymała staranne wykształcenie, więc to, że jest patronem naszego Gimnazjum określa dążenie kadry pedagogicznej i rodziców- by nasza młodzież była dobrze wychowana wykształcona. Święta Jadwiga powinna być (myślę, że jest) dla naszej młodzieży autorytetem, postacią godną naśladowania”- Urszula Zoła (wicedyrektorka Gimnazjum nr 1 w Jaśle)

„Ktoś wspomniał, że przed wojną w Jaśle była szkoła żeńska przy ul. Sokoła. Po wojnie funkcjonowała, a potem została połączona ze Szkołą Powszechną im. Marii Konopnickiej. I to była przyczyna- mocny argument, aby od nowa „Jadwiga” była w Jaśle. W ten sposób Gimnazjum nr 1 stało się spadkobiercą dobrobytu dawnej szkoły powszechnej.”- Danuta Sołtys (wicedyrektorka Gimnazjum nr 1 w Jaśle)
   Jadwiga Andegaweńska świeci przykładem dla wielu uczniów gimnazjum. Posiadała ona umiejętność czytania, znajomości języków obcych, zamiłowanie do lektury, muzyki, sztuki i nauki. Cieszymy się, że możemy uczęszczać do szkoły, której patronką jest św. Jadwiga Królowa.


 

 
© 2009 Gimnazjum nr 1 w Jaśle
Webmaster