Światowy Dzień Pierwszej Pomocy

We wtorek, 29 września, obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Pierwszej Pomocy.W nowocześnie pojmowanej edukacji szczególnie istotne jest to, by uczniowie mogli rozwijać swoją osobowość i przygotowywać się do dorosłego życia, a nie tylko do spełniania wymagań wynikających z realizacji celów i zadań nauczania poszczególnych przedmiotów. Z tej okazji na szkolnym dziedzińcu młodzież miała okazję wziąć udział w symulowanych sytuacjach zagrażających życiu. Kilka minut po godz.10.00 rozpoczęła się ewakuacja, po której Straż Pożarna gasiła pozorowany pożar.

Młodzież z dużym zainteresowaniem obserwowała pokaz ratownictwa drogowego; strażacy rozcinali samochód i wyciągnęli z niego poszkodowaną osobę, którą zajęło się Pogotowie Ratunkowe.

Całą akcję objaśniał na bieżąco Józef Biernacki, prezes Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego w Jaśle. Nie zabrakło również Policji i Straży Miejskiej. Przedstawiciel jasielskiej Policji wygłosił prelekcję na temat wypadków z udziałem nieletnich oraz zagrożeń związanych z Internetem, a Strażnicy Miejscy zaprezentowali młodzieży zasady działania alkomatu.

Do obchodów uroczystości włączyła się także młodzież; Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Jaśle zaprezentował w jaki sposób udzielać pierwszej pomocy, a uczniowie naszego gimnazjum robili pomiar ciśnienia tętniczego oraz przygotowali część artystyczną.