Koncert Jubileuszowy z okazji 10 - lecia istnienia Chóru

„Śpiew jest odpoczynkiem dla duszy
 i początkiem pokoju.
Uspokaja tumult i wzburzenie myśli,
 uśmierza gniew.
Przygotowuje ludzi do miłości,
 łączy odstępców, godzi wrogów.”
[ św. Bazyli Wielki]

1 kwietnia 2016 r w sali widowiskowej Jasielskiego Domu Kultury odbył się koncert jubileuszowy z okazji 10 - lecia istnienia chóru Gimnazjum nr 1 w Jaśle. Współczesna młodzie bardzo trudno jest nakłonić do aktywności poza światem wirtualnym, dlatego godne podziwu jest tp , że od 10 lat pani Lucynie Szarek udaje się zachęcić liczne grono gimnazjalistów do uczestniczenia w zajęciach chóru szkolnego. Warto podkreślić, że chór nie tylko pozwala rozwijać zainteresowania muzyczne, kształtuje wrażliwość na piękno, ale uczy także niezwykle przydatnych we współczesnym świecie umiejętności; współpracy, działania w grupie dla dobra zespołu. W ciągu 10 lat swojego istnienia chór szkolny Gimnazjum nr 1 zgromadził około 500 młodych ludzi, którzy pokochali muzykę, dla których próby chóru stały się także okazją do serdecznych spotkań z rówieśnikami. Jak doszło do jego powstania?
2. kwietnia 2005 oczy całego świata zwrócone były na Watykan, gdzie odszedł od domu Ojca wielki papież Jan Paweł II. W naszej szkole powstał wówczas pomysł stworzenia chóru, zgodnie z maksymą św. Augustyna „Kto śpiewa, ten się dwa razy modli”. Zatem nic dziwnego, że istotną część repertuaru stanowią tak zwane pieśni papieskie, jak również pieśni patriotyczne. Niełatwo jest rozmawiać ze współczesną młodzieżą o patriotyzmie. Rola chóru jest tu nie do przecenienia. Wykonywanie pieśni patriotycznych uczy historii naszej ojczyzny i kształtuje świadomość narodową. Wykonawcy i słuchacze zyskują poczucie przynależności do wspólnoty tworzonej przez pokolenia naszych przodków, a to daje poczucie siły i dumy.

Współorganizatorem koncertu był Jasielski Dom Kultur.Na scenie JDK wystąpił Chór w obecnym składzie. Gościnnie pojawili się także absolwenci Szkoły.

Galeria zdjęć pochodzi ze strony JDK :  "To co mam". Jubileusz 10-lecia Chóru z Gimnazjum nr 1 w Jaśle