Gimnazjum nr 1 w Jaśle

Międzynarodowy Dzień Pizzy. Śmaczne świętowanie

9 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pizzy. W tym roku to nietypowe święto zbiega się z Ostatkami, czyli dniem poprzedzającym Wielki Post. Pizza jest potrawą znaną na całym świecie. Także w Polsce jest wielu jej smakoszy. Pizza jest najczęściej wybieranym daniem, które zamawiamy przez telefon. Nic więc dziwnego, że włoski przysmak doczekał się swojego święta.
Przypuszcza się, że potrawę w rodzaju pizzy podawali już starożytni Grecy. Były to płaskie chleby posmarowane oliwą, czosnkiem, posypane ziołami. W wersji podstawowej jest to płaski placek z wytrawnego ciasta drożdżowego posmarowany sosem pomidorowym posypany tartym serem i ziołami, pieczony w bardzo mocno nagrzanym piecu. Pizzę podaje się na gorąco, ale równie dobrze smakuje na zimno. Najpopularniejszym rodzajem serowego smakołyku jest niezmiennie Margherita. Swoją nazwę zawdzięcza królowej Włoch – Marghericie Sabaudzkiej – która w 1889 roku podczas wizyty w Neapolu miała zasmakować pierwszej współczesnej pizzy, przygotowanej na jej cześć przez miejscowego kucharza. Podstawowymi składnikami były: pomidory, ser mozzarella

CIEKAWOSTKI: Około 62% Polaków przynajmniej raz w miesiącu je pizzę. Jak wynika z badań PMR,          ( analiza rynku - badania marketingowe)

niemal równie popularne jest kupowanie pizzy w restauracji, pizzerii lub barze (33% Polaków), co pieczenie jej samodzielnie w domu (32%). Nieco mniej popularne jest zamawianie pizzy z dowozem (24%), a także kupowanie pizzy mrożonej lub spodów do pizzy (16%).

 

 

 

 Justyna Wilk, Małgorzata Bugała 


 

 
© 2009 Gimnazjum nr 1 w Jaśle
Webmaster