Gimnazjum nr 1 w Jaśle

Chcesz odnieść sukces życiowy – CZYTAJ !

 „ Kto czyta, żyje podwójnie”
        Umberto Eco

Stali bywalcy bibliotek wiedzą, jak wielką przyjemność daje czytanie. Losy bohaterów, zawiła akcja, niezwykłe przygody, dreszcz ciekawości – „co będzie dalej??”, to wszystko sprawia, że trudno czasem oderwać się od literackiej rzeczywistości. Kto zakosztował tego „podwójnego życia” wie, że czytanie to jeden z lepszych sposobów na relaks i zapomnienie o smutkach i zmartwieniach dnia codziennego. Ale czy czytanie to tylko przyjemność i rozrywka?? Otóż nie! Badania naukowe pokazują, że z czytania płynie wiele korzyści. Oto najważniejsze z nich:

Ludzie, którzy czytają są mądrzejsi.  Co do tego nie ma wątpliwości. Podczas czytania musisz szybko łączyć fakty, analizować wydarzenia, kojarzyć związki – rozwijasz w ten sposób niezwykle ważny rodzaj myślenia – tzw myślenie analityczne (przydatne zwłaszcza tym, którzy chcą zostać np. lekarzami, prawnikami, przedsiębiorcami…) Czytanie sprawia, że człowiek staje się jeszcze bardziej inteligentny. Badania pokazują, że ludzie którzy czytają, częściej odnoszą w życiu sukcesy

Czytanie ułatwia życie. Ludzi, którzy nie czytają łatwo można poznać po sposobie wysławiania się. Brakuje im słów, zacinają się, stękają. Nie robi to zbyt dobrego wrażenia na ich rozmówcy. Czytanie  rozwija zdolności językowe, dzięki którym życie staje się o wiele prostsze – no bo w końcu łatwiej znaleźć znajomych, przyjaciół, pracę, a nawet miłość swojego życia, jeżeli nie używa się zwrotów typu: : „ yyyyy….. no wiesz o co mi chodzi”        „ no ten, tego… no jak to powiedzieć…?”

Czytanie poprawia pamięć i wyobraźnię. Pamięć, podobnie jak mięśnie, aby była sprawna, musi być trenowana. Czytanie to doskonały, a do tego przyjemny trening pamięciowy. Czytając tworzysz obrazy, sam decydujesz jak będą wyglądali bohaterowie, w co będą ubrani, jak będą się poruszać, mówić i jaka będzie scenografia. Jesteś reżyserem a twój mózg nieustannie się rozwija. Efekt? Osobom czytającym nauka przychodzi bez większych trudności

Czytanie działa terapeutycznie. Mądre książki dają wsparcie, są pomocą w rozwiązywaniu problemów osobistych, służą radą, podpowiadają jak właściwie się zachować.  Czytając, identyfikujesz się mocno z bohaterami, przeżywasz ich emocje – zarówno pozytywne jak i negatywne. To nie tylko wzbogaca emocjonalnie, bo pozwala wczuć się w różnorodne sytuacje, ale też działa oczyszczająco. Prowadzi do wyciszenia, uspokojenia, pozwala odreagować napięcia i stres.

Osoby, które czytają, wydają się bardziej atrakcyjne. Zwłaszcza według kobiet „oczytany mężczyzna” równa się inteligentny mężczyzna. Chcesz przypodobać się płci przeciwnej? Czytaj!


Anna Sokołowska - psycholog w Gimnazjum nr 1


 

 
© 2009 Gimnazjum nr 1 w Jaśle
Webmaster