„ Jak mieszkańcy Jasła reagują na przemoc ”

W ramach Jasielskiej Ligi Naukowej z Lotosem grupa uczniów w składzie Gabriela Hendzel, Gabriela Olbrot oraz Dawid Michalski postanowiła z bliska przyglądnąć się tematowi związanemu z PRZEMOCĄ.

Aby móc mówić o przemocy warto na początku zdefiniować jej pojęcie.

„ Przemoc to zamierzone i wykorzystujące przewagę sił działanie przeciw człowiekowi. Narusza prawa i dobra osobiste powoduje cierpienie i szkody ”.

Nasza praca w projekcie została podzielona na kilka etapów. Pierwszy z nich zakładał przygotowanie i przeprowadzenie anonimowej ankiety dla uczniów trzech jasielskich szkół.

Nie bez powodu wybraliśmy trzy poziomy edukacji: szkołę podstawową, gimnazjum oraz szkołę średnią,  ponieważ to tu bardzo często dochodzi do pierwszych objawów przemocy , które później odzwierciedlają się w dorosłym życiu.

Na kolejne etapy naszej pracy składają się wywiady z  mieszkańcami oraz z organami bezpośrednio zajmującymi się przemocą.

Mottem naszego projektu są słowa księdza Jerzego Popiełuszki „Prze­moc nie jest oz­naką siły, lecz słabości ”.