Gimnazjum nr 1 w Jaśle

Jesień, ach to ty?

Jesień to najpiękniejsza pora roku, która charakteryzuje wspaniałym krajobrazem. Niestety jest to też czas długotrwałych opadów, silnych wiatrów i niskich temperatur. Podczas jesieni przygotowujemy się do srogiej, chłodnej zimy, podczas której często chorujemy i cierpimy na depresję. Okazuje się, że jest wiele sposób na to, aby temu zapobiec. Poniżej przedstawiam Wam kilka z nich.

1.      ŚNIADANIE PODSTAWĄ!

Każdy z nas wie, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia i nie warto go opuszczać, jednak wiele osób o tym zapomina i zamiast porządnego posiłku, przegryza kęs kanapki lub zjada słodkiego batona. Aby zapewnić sobie źródło energii na nadchodzący dzień i dostarczyć mnóstwa składników odżywczych, warto zjeść pożywne śniadanie, najlepiej, aby było gorące. Spróbuj przekonać się do owsianki z owocami i bakaliami, jajecznicą, zup mlecznych, omletów i wszelkiego rodzaju kasz.

2.      JEDZ DUŻO OWOCÓW I WARZYW

Warzywa i owoce zawierają wiele cennych składników odżywczych, które powinniśmy dostarczać regularnie, jednak podczas jesieni ich zapotrzebowanie jest znacznie większe.

3.      PIJ CIEPŁE NAPOJE

Chodzi mi tutaj głównie o herbaty i domowego wyrobu przetwory. Ciepłe napoje rozgrzewają organizm, są odżywcze i zdrowe!

4.      CIEPŁO SIĘ UBIERAJ

Wychodzisz na dwór? Ubierz sweter, kurtkę, czapkę, szalik i czapkę, a choroba Cię nie zaskoczy!

5.      UPRAWIAJ SPORT!

Zdziwiony? Regularna aktywność fizyczna znacznie poprawia krążenie, polepsza samopoczucie i zmniejsza ryzyko zachorowań.

6.      WYSYPIAJ SIĘ

Postaraj się. Aby Twój sen trwał minimum 8 godzin. Jest to czas regeneracji i odpoczynku. Wyspani i wypoczęci mamy więcej siły i energii.

7.      SPOTYKAJ SIĘ ZE ZNAJOMYMI

W trakcie jesieni często jesteśmy senni, otępieni i zmęczeni. Nie mamy ochoty wychodzić na zewnątrz, a wolny czas najchętniej spędzilibyśmy leżąc w  łóżku z kubkiem gorącej herbaty. Pomimo tego, warto pamiętać o przyjaciołach. Zorganizuj od czasu do czasu małe spotkanie i spędźcie razem miło i przyjemnie czas.

8.      UŚMIECHAJ SIĘ!

Uśmiech to podstawa! Człowiek wesoły i pogodny zawsze jest odbierany pozytywnie!

 

To kilka sposobów, które w moim przypadku sprawdzają się w stu procentach każdego roku. Dzięki nim bardzo rzadko choruję, jestem pełna energii i siły. A Wy macie swoje patenty na szczęśliwe przeżycie jesieni? 

Aleksandra Fic - Szkolny Zespół Redakcyjny 
 
© 2009 Gimnazjum nr 1 w Jaśle
Webmaster