Wakacje!

Wakacje - czas beztroski, relaksu, upragnionego odpoczynku od codziennej gonitwy i obowiązków, a także okres wielu przygód, wycieczek i podróży. To słowo kojarzy nam się raczej z samymi pozytywami - nie musimy rano wstawać, odrabiać prac domowych, uczyć się oraz pisać sprawdzianów. Rodzice pozwalają nam na częstsze spotkania ze znajomymi, wyjeżdżamy na różnego rodzaju obozy i kolonie, zwiedzamy ciekawe miejsca.  Chyba dlatego każdy z nas tak bardzo lubi wakacje. Niestety znajdą się też minusy. Poniżej przedstawiam Wam kilka wskazówek na to, aby przeżyć ten czas bezpiecznie i z uśmiechem na twarzy. :)
- Rozglądaj się zawsze dokładnie, gdy przechodzisz przez jezdnię.
- Ubieraj się odpowiednio w zależności od pogody.
- Nie rozmawiaj z nieznajomymi i nie zawieraj z nimi znajomości.
- Jeśli wybierasz się w góry, zaopatrz się w specjalne obuwie.
- Miej zawsze przy sobie apteczkę, wodę i coś do jedzenia - to zawsze się przydaje!
- Noś dokumenty zawsze przy sobie.
- Jeśli wybierasz się nad wodę, upewnij się, że masz zapewnioną opiekę.
- Nie skacz do wody z dużej wysokości!
- Używaj wszelkiego rodzaju balsamów i kremów z wysokim filtrem.
- Pij dużo wody - to bardzo ważne w upalne dni!
- Kąp się w sprawdzonych rzekach, jeziorach, basenach.
- Nie dotykaj nieznanych Ci zwierząt - niektóre mogą być niebezpieczne i powodować groźne choroby.
- Bądź dla wszystkich miły i życzliwy.
- Myśl rozsądnie.
- Przeżyj wakacje z osobami, które lubisz.
- Korzystaj z wolnego czasu zwiedzając, odwiedzając bliskich, podróżując.
- Bądź aktywny, a czas spędzaj na świeżym powietrzu.
Mam nadzieję, że będziecie o tych rzeczach pamiętać. Może nam się wydawać, że są to oczywiste fakty, jednak wiele z nas o nich zapomina, a szkoda. Zapewniam Was, że jeżeli zastosujecie zasady, o których wspomniałam wyżej, nie zejdzie Wam uśmiech z twarzy.  Życzę Wam więc pogodnych i udanych wakacji, pełnych niesamowitych wspomnień. Wykorzystajcie wolny czas w pełni! :)

Zapewne wiele z Was nie ma konkretnych planów, jak spędzić ten beztroski czas. Postanowiłam też podzielić się z Wami kilkoma propozycjami na to, aby się nie nudzić. :)

- Odwiedzaj rodzinę, a przede wszystkim dziadków i babcie. Starsze osoby bardzo cieszą się z odwiedzin swych wnuków!
- Czytaj książki, które dawno miałeś w planach przeczytać, ale nie znajdowałeś na to czasu.
- Uprawiaj sport; pływaj, nurkuj, spróbuj jazdy na rolkach, rowerze, hulajnodze. Surfowanie też jest dobrym pomysłem!
- Pomagaj w gospodarstwie domowym. Nic nie sprawia tak ogromnej radości, jak pomoc innym.
- Nawiązuj konatkty z rówieśnikami z otoczenia. W czasie wakacji wiele osób odwiedza swoje rodziny, więc może poznasz kogoś fajnego? :)
- Kolekcjonuj. Mogą to być znaczki, muszle, kamienie, kapsle. To świetne!
- Prowadź własny pamiętnik. Zapisuj tam swoje myśli, różne opowiadania, wymyślone historie. Pobudź swą wyobraźnię.
- Spróbuj projektowania ubrań i przerabiania ich. Może okazać się to Twoją pasją, a również możesz na tym zarobić! Tyczy się to też biżuterii.
- Popytaj bliskich, czy nie znalazłaby się dla Ciebie jakaś lekka praca. Zrobiłbyś coś pożytecznego i skorzystałbyś na tym.
- Bierz czynny udział w wszelkiego rodzaju piknikach, festiwalach, festynach,koncertach, zabawach. Zazwyczaj na takich imprezach poznaje się wiele ciekawych osób.
- Oglądaj filmy. Mogą być naukowe, przyrodnicze, psychologiczne itp. Wybierz to, co lubisz!
- Poproś rodziców o domowego zwierzaka i opiekuj się nim.
- Zapytaj sąsiadów, czy nie potrzebują pomocy w opiece nad starszymi osobami, młodszymi dziećmi, sprzątniem domu i ogródka, wyprowadzaniu psów czy robieniu zakupów.
- Czytaj blogi, które Cię interesują. Może sam zaczniesz pisać?
- Biegaj. To idealny sposób na odstresowanie się.
- Poproś rodzinę o wyjazd nad zalew, rzekę czy basen. Taki jednodniowy wypad to świetny pomysł.
- Zorganizuj wraz z przyjaciółmi noc pod namiotami. Przygotujcie mnóstwo gier, zabaw, zaproście znajomych i spędźcie tę noc razem. :)
- Zapisz się na dodatkowe lekcje np. tańca, śpiewu, pływania.
- Popytaj nauczycieli, opiekunów oazy, KSM-u o kolonie i wyjazdy.
- Odwiedź z rodzicami miasto, które zawsze pragnąłeś zobaczyć.
- Zorganizuj ognisko klasowe i zaproś swoich przyjaciół. Przygotuj mnóstwo atrakcji!
Teraz nie pozostaje mi nic innego, jak życzyć Wam pogodnych i szczęśliwych wakacji. Pamiętajcie o swoim bezpieczeństwie i zdrowiu. Mam nadzieję, że we wrześniu spotkamy się wszyscy wypoczęci i uśmiechnięci! :)