Dzień Patronki Szkoły

8 czerwca obchodziliśmy dzień Patronki naszej szkoły - św. Jadwigi Królowej. Z tej okazji młodzież gimnazjalna przygotowała krótkie przedstawienie opowiadające o tej niezwykłej postaci. Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w corocznym konkursie dotyczącym znajomości życia i działalności Świętej Jadwigi. W tegorocznej X edycji konkursu zwyciężyły

I miejsce - Małgorzata Bugała kl 1g

II miejsce - Anna Zdebska 1f

III miejsce Oliwia Jędrzejewska 1b, Katarzyna Majka 1f

Królowa zadziwiała swoją niezwykłą osobowością. Była szlachetna, sprawiedliwa i dobra. Nie okazywała nikomu pychy, gniewu czy niechęci. Wykształcenie księżniczki z rodziny Andegawenów było znacznie wyższe niż przeciętnie spotykane na dworach polskich. Nieszczęśliwa za życia w opinii wielu. Święta bohaterka ludu po swym zgonie. Kim na prawdę była? Tego za pewne nie dowiemy się już nigdy. Możemy tylko interpretować przekazy i na ich podstawie próbować nakreślić obraz Jadwigi dziecka, królowej, kobiety, a wreszcie świętej.;

W polskiej tradycji historycznej zajmuje Jadwiga poczesne miejsce jako jedyna kobieta - król na tronie polskim i jako władczyni dobrze zasłużona dla kraju, który nie był jej właściwą ojczyzną, chociaż i po ojcu i po matce spokrewniona była z polskimi Piastami. Starała się o rozwój kultury narodowej. Dzięki niej powstał Wydział Teologiczny i odnowiono Uniwersytet Krakowski. Realizowała w swoim życiu słowo psalmisty: Tobie służyć, to znaczy królować. Troszczyła się o byt swoich poddanych , szanując godność także tych najbiedniejszych mieszkańców Królestwa Polskiego. Ilustruje to epizod, jaki miał miejsce w czasie jednej z podróży królowej po kraju. Kiedy żołnierze królewscy zniszczyli chłopskie zagrody, Jadwiga nie zadowoliła się wiadomością o zapłaceniu szkód wyrządzonych wieśniakom, lecz zapytała z dumą i wyrzutem: "A któż im łzy powróci?". Mimo oficjalnej deklaracji Kościoła postać królowej Jadwigi była przez następne stulecia otoczona czcią należną osobom kanonizowanym. Papież Jan Paweł II ogłosił dekret o jej kulcie w katedrze wawelskiej w czasie swej pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny. Dnia 8 czerwca 1997 r. w czasie wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Polsce, na Boniach w Krakowie Królowa Polski Jadwiga Andegaweńska została ogłoszona świętą.

galeria zdjęć: Dzień Patronki Szkoły