Gimnazjum nr 1 w Jaśle

Dzień bez Papierosa

 

 

Święto to obchodzone jest co roku – 31 maja. Ma ona na celu zwrócić uwagę na szkodliwość palenia papierosów. Ludzie nie zdają sobie sprawy, że dym papierosowy zawiera ponad 4000 trujących substancji, a ponad 40 z nich ma udowodnione działanie rakotwórcze. Palenie bierne jest bardziej szkodliwe od czynnego. Boczny dym papierosowy zawiera 35 razy więcej dwutlenku węgla i 4 razy więcej nikotyny.  
  Badania naukowe pokazały, że palenie tytoniu podwyższa m. in. o 25-40% ryzyko zgonu z powodu chorób układu krążenia, o 30-40% z powodu nowotworów złośliwych oraz jest przyczyną około 70% zgonów na choroby układu oddechowego.
  Rzucając palenie można zaoszczędzić nawet 4600 złotych licząc jedną paczkę na dzień. Za taką kwotę można zafundować sobie wakacje w naprawdę niezłe miejsce.
  Jeden papieros skraca życie średnio o około 6 - 8 minut. Z czego wychodzi, że osoba paląca jedna paczkę na dzień po miesiącu palenia żyje krócej nawet o 80 godzin, a po roku już o 960 godzin, czyli 40 dni.
  Skutki palenia papierosów to: szybsze się skóry, nieświeży oddech, nieładny zapach ubrań, szereg komplikacji zdrowotnych, np. ryzyko zachorowania na raka płuc, chorobę niedokrwienną serca, nadciśnienie tętnicze, udar mózgu czy miażdżycę. U kobiet, które zaczynają palić przed 18 rokiem życia i wypalają dziennie 20 papierosów, wzrasta ryzyko bezpłodności. Trzy podstawowe grupy zaburzeń związanych z nikotynizmem, to: choroby nowotworowe, niewydolność płuc i choroba wieńcowa serca. Wraz z paleniem papierosów wzrasta ryzyko zachorowania na wiele chorób.
  Po wypaleniu ostatniego papierosa, organizm zaczyna się regenerować i oczyszczać. W ciągu 24 godzin ryzyko ostrego zawału sercowego zmniejszy się. Od dwóch tygodni do trzech miesięcy układ krążenia ulegnie wzmocnieniu, a kondycja fizyczna polepszy się. Od jednego do dziewięciu miesięcy wzrośnie wydolność płuc, ustąpi kaszel i zmęczenie. A po roku ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną mięśnia sercowego zmniejszy się nawet o połowę. Jest to tylko część korzyści płynących z rzucenia papierosów. Pamiętajmy, że paląc szkodzimy sobie i naszym bliskim.


 

 
© 2009 Gimnazjum nr 1 w Jaśle
Webmaster