Gimnazjum nr 1 w Jaśle

Z książką za pan brat. Liga Naukowa z Lotosem

W ramach Jasielskiej Ligi Naukowej z LOTOSEM postanowiliśmy przygotować projekt naukowo-badawczy na temat tego co czytają uczniowie naszej szkoły! Za cel naszej pracy obraliśmy sobie ukazanie tego, jak ważne jest czytanie: rozwija wyobraźnię, słownictwo, uczy ,  pobudza fantazję - wykorzystując nasz wolny czas, będąc idealnym sposobem na nudę.
Na początek skierowaliśmy swoje kroki do szkolnej biblioteki. Uzyskaliśmy tam informacje na temat wypożyczania książek w naszej szkole-sprawdziliśmy ilość wypożyczanych książek. Zostaliśmy też poinformowani, że Panie pracujące w bibliotece często sprawdzają poziom znajomości książek, podczas ich oddawania, co bardzo nas zaintrygowało. Następnie przeprowadziliśmy wywiad z naszymi rówieśnikami, który przybliżył nam jakie książki czyta młodzież z naszego gimnazjum. Zapoznaliśmy się również z ich treścią. Aby dowiedzieć się jeszcze więcej na ten temat przeprowadziliśmy ankietę wśród stu uczniów z naszej szkoły. Pytaliśmy między innymi o to czy nastolatkowie chętniej sięgają po książki autorów zagranicznych czy też polskich, jak często je wypożyczają oraz skąd czerpią inspiracje do czytania. Jednym z nurtujących nas tematów było również to czy uczniowie ograniczają się tylko do lektur szkolnych, czy tez sięgają po książki dobrane indywidualnie.
Następnie wyciągnęliśmy wnioski z całokształtu naszej pracy. Jednym z nich było to, że starsi uczniowie czytają znacznie więcej książek, niż młodsi. Mamy nadzieję, że nasz udział w projekcie przyczyni się do zwiększonej ilości wypożyczeń książek nastolatków oraz uważnego ich czytania- każdy może zostać przepytany z treści książki!


Dominika Wojdyła
Gabriela Nostek


 

 

 
© 2009 Gimnazjum nr 1 w Jaśle
Webmaster