Jak młodzi jaślanie mogą zaprojektować swoją drogę zawodową.

Powstanie Jasielskiej Ligi Naukowej z Lotosem wiązało się przede wszystkim z rozwijaniem u młodych ludzi ich zainteresowań i hobby oraz poszerzaniu ich wiedzy i uczeniu się coraz to nowszych rzeczy. My jednak postanowiliśmy zająć się trudnym dla młodzieży pytaniem, bez którego nie może obejść się praktycznie nikt: co chcę robić w przyszłości? W czym jestem dobry? Do czego się nadaję? Tak właśnie powstał pomysł na temat naszego projektu: „Jak nastolatkowie w Jaśle mogą zaplanować swą przyszłość edukacyjną i zawodową?”.

Pierwszym z naszych celów było udanie się do Urzędu Pracy by dowiedzieć się czegoś o zapotrzebowaniu na zawody oraz o zawodach nadwyżkowych w powiecie jasielskim. Następnie wśród gimnazjalistów została przez nas przeprowadzona ankieta dotycząca ich zamiarów związanych z dalszą edukacją oraz trudnym pytaniem: Liceum, Technikum czy Szkoła zawodowa? Wyniki ankiety jednoznacznie wskazały na I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle. Nie znaczy to jednak że nie było osób zainteresowanych uczęszczaniem do innych jasielskich szkół ponadgimnazjalnych.

Mając wzgląd na wysoki wynik I LO oraz informacje z Urzędu Pracy zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie wywiadu z Panią Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle, Panią Barbarą Wierdak - Cyboroń oraz właścicielką salonu fryzjerskiego, Panią Moniką Nowakowską. Po uczestnictwie w giełdzie zawodów w Zespole Szkół Budowlanych w Jaśle przygotowaliśmy szkolną gazetkę zawierającą oferty wszystkich jasielskich szkół ponadgimnazjalnych.

Porady dla osób wybierających szkołę ponadgimnazjalną :

·         Pomyśl, co najbardziej lubisz robić, w czym jesteś dobry oraz kim chciałbyś być ;

·         Pamiętaj, że Technikum i Szkoła zawodowa to nie są rzeczy gorsze od Liceum, a nawet mogą okazać się lepszą perspektywą związaną z zawodem po ukończeniu szkoły

·         Pamiętaj by zrobić odpowiednie badania w Poradni Medycyny Pracy wybierając Szkołę Zawodową czy Technikum

·         Pamiętaj przy wyborze profilu w liceum, że w razie, gdybyś nie radził sobie na danym profilu możesz przenieść się do innej klasy

·         Termin składania wniosków do szkół upływa 28 maja br. , więc śpieszcie się, by się nie spóźnić!

Życzymy wam dostania się do wymarzonych klas w wybranych szkołach!

Oliwia Madej

Adriana Nowakowska