Gimnazjum nr 1 w Jaśle

Pamiętajcie, że dziś święto wszystkich Mam

 

 

To święto ma na celu okazanie mamom miłości, szacunku i podziękowania za najtrudniejszą czynność na świecie – bycie matką. W Polsce po raz pierwszy obchodzono Dzień Matki w 1923 roku w Krakowie. Początki święta sięgają czasów starożytnych Greków i Rzymian. Kultem otaczano wtedy matki-boginie, symbole płodności i urodzaju. W późniejszych czasach cesarstwo rzymskie przyjęło chrześcijaństwo i tym samym zabroniono wyznawania innych bogów. Zwyczaj ten jednak powrócił w siedemnastowiecznej Anglii pod nazwą niedziela u matki, początkowo co roku w 3/4 niedziele postu odprawiano modły W najbliższej katedrze. W zwykle niedziele odbywały się one w pobliskich kościołach. Dzień, w którym obchodzono to święto, był wolny od pracy. Do tradycji należało składanie matce podarunków, głównie kwiatów i słodyczy, w zamian za otrzymane błogosławieństwo. Zwyczaj przetrwał do XIX wieku. Ponownie zaczęto go obchodzić po zakończeniu II wojny światowej.
       W tym dniu  w Polsce nasze kochane mamy, zazwyczaj już dostają od swoich pociech jakieś upominki, np. laurki, misie, kwiatki itp.
Odbywają się także liczne występy po to, by pokazać mamom jak bardzo  je kochamy.
       Musimy pamiętać, że mamie zawdzięczamy bardzo dużo, np. to że ma do nas wielką cierpliwość, kupuje nam wszystko co chcemy, często odmawia sobie przyjemności, aby dla nas niczego nie zabrakło. Można tak wymieniać w nieskończoność, ale nie ma to sensu, ponieważ chyba wszyscy wiedzą , jakim skarbem jest mieć mamę.


 

 
© 2009 Gimnazjum nr 1 w Jaśle
Webmaster