Gimnazjum nr 1 w Jaśle

Jaki jest obraz miasta Jasła w publikacjach dotyczących życia i działalności Ignacego Łukasiewicza oraz przemysłu naftowego?

Jasielska Liga Naukowa z Lotosem stała się platformą, a której młodzi naukowcy mogą prezentować swoje zainteresowania i działania na rzecz promocji Jasła. Także i my postanowiłyśmy zaangażować się w tę inicjatywę. Za cel naszej pracy postanowiłyśmy obrać ukazanie tego, jak ważne nasze miasto odegrało rolę w historii rozwoju przemysłu naftowego.
    Na początek skierowałyśmy swoje kroki do Miejskiej Biblioteki Publicznej. Z pomocą pani bibliotekarki znalazłyśmy interesujące nas pozycje książkowe i rozpoczęłyśmy poszukiwania fragmentów związanych z Jasłem. Efektem naszej pracy jest kompletna bibliografia tytułów związanych z przemysłem naftowym i naszym miastem.
    Następnie postanowiłyśmy dowiedzieć się, ile mieszkańcy Jasła wiedzą o przemyśle naftowym i postaci Ignacego Łukasiewicza. W tym celu przeprowadziłyśmy ankietę na dużej grupie ludzi w różnym wieku. Jej wyniki były nieprzecenionym studium wiedzy o obecnej opinii społecznej na tematy naszej pracy.
    Aby jeszcze bardziej zgłębić temat Ignacego Łukasiewicza na ziemi jasielskiej, przeprowadziłyśmy wywiady ze specjalistami z dziedziny historii: Michałem Góreckim z Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce oraz Mariuszem Świątkiem, kustoszem Muzeum Regionalnego w Jaśle. Obie rozmowy dostarczyły nam cennych informacji oraz znacznie poszerzyły naszą wiedzę.
    Postanowiłyśmy przybliżyć naszą pracę naszym kolegom i koleżanką. Wykonałyśmy więc gazetkę ścienną pt. „Ignacy Łukasiewicz- wkład w rozwój przemysłu naftowego”. Zorganizowałyśmy także konkursy: plastyczny pt. „Naftą malowane” i szkolne eliminacje do powiatowego konkursu o Ignacym Łukasiewiczu.
    Mamy nadzieję, że nasza praca przyczyni się do rozpropagowania pozytywnego obrazu Jasła jako ważnego punktu na szklaku historii przemysłu naftowego

Agnieszka Hudyma
Anna Zając


 
© 2009 Gimnazjum nr 1 w Jaśle
Webmaster