Gimnazjum nr 1 w Jaśle

Dzień Ziemi 2015

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

22 kwietnia obchodziliśmy Dzień Ziemi. Podczas tegorocznych obchodów uczniowie zwrócili uwagę na zanieczyszczanie planety elektrośmieciami.Elektrośmieci to zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Są nimi zużyte, przestarzałe lub zepsute pralki, lodówki, komputery, telefony, świetlówki i żarówki energooszczędne, telewizory, sprzęt audio, żelazka, telefony, wiertarki i inne podobne sprzęty zasilane na prąd lub na baterie. Zebrane w punktach zbierania czy odebrane z domu elektrośmieci trafią do zakładu przetwarzania, gdzie nastąpi bezpieczny demontaż sprzętu.  Pozyskane w ten sposób materiały można wykorzystać ponownie do produkcji nowych urządzeń, np. 90% zużytej świetlówki można wykorzystać do produkcji nowej. lektrośmieci zawierają liczne szkodliwe substancje, które po wydostaniu się z uszkodzonej lodówki, pralki, komputera, świetlówki czy innego urządzenia elektronicznego, przenikają do gleby. Nieodpowiednie postępowanie z elektrośmieciami w skrajnych przypadkach może spowodować zatrucie organizmów ludzi i zwierząt substancjami trującymi zawartymi w zużytym sprzęcie.  Dlatego tak ważne jest oddanie elektrośmieci do specjalnych punktów zbierania, dzięki czemu zostaną one oddane procesom odzysku, recyklingu, a szkodliwe substancje zostaną unieszkodliwione.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Co znajduje się w elektrośmieciach?:

Rtęć – zawarta jest w niektórych świetlówkach. Jeśli trafi do zbiorników wodnych, a później przeniknie do mózgu człowieka, czy zwierząt, może spowodować zaburzenia wzorku, słuchu, mowy, koordynacji ruchów, żucia i połykania.

Związki bromu – stosowane są w komputerach. Po przeniknięciu do środowiska powodują u ludzi i zwierząt schorzenia układu rozrodczego oraz problemy neurologiczne.

Kadm – zawarty w bateriach urządzeń elektrycznych zaburza czynności nerek, powoduje chorobę nadciśnieniową, wywołuje zmiany nowotworowe, zaburza metabolizm wapnia, powodując deformację szkieletu i zaburza funkcje rozrodcze.

PCB – pełni w urządzeniach funkcje chłodzące, smarujące i izolujące, po dostaniu się do wód gruntowych przenika do gleby i atmosfery, a następnie do tkanki tłuszczowej ludzi i zwierząt Powoduje min. uszkodzenia wątroby, anomalie reprodukcyjne, osłabienie odporności, zaburzenia neurologiczne i hormonalne a także opóźnienia w rozwoju niemowląt.

R-12 – czyli freon. W klimatyzatorach i lodówkach pełni funkcję chłodniczą. Jest szczególnie szkodliwy dla warstwy ozonowej. Od roku 1998 nie wolno go stosować w urządzeniach elektrycznych, jednak spotykany jest w urządzeniach starszego typu.

Azbest – używany w urządzeniach elektrycznych i elektronicznych m.in. ze względu na swoje właściwości izolacyjne. Jest przyczyną wielu chorób np. pylicy azbestowej, raka płu. 

Uczennice poruszały także problem zatrudniania dzieci przy elektrośmieciach w biednych krajach.  Transport elektrośmieci do krajów trzeciego świata związany jest głównie z wysokim kosztem ich przetworzenia. Bogate państwa przemycają odpady na tereny, gdzie cenne materiały (m.in. miedzi, srebra, złota, aluminium) wydobywa się za grosze w nieludzkich warunkach. Dla przykładu recykling komputera w kraju rozwiniętym kosztuje ok. 30 dolarów, a na wysypisku w Indiach, Chinach czy Afryce - 2 dolary. Dostawa monitora z Europy do Ghany kosztuje 1,60 euro, a prawidłowa utylizacja ekranu w Europie jest dwa razy droższa.Pomimo wprowadzenia zakazu, Chiny cały czas przyjmują odpady z krajów rozwiniętych. 2,6 miliona ton elektrośmieci stawiają ten kraj na drugim po USA miejscu na świecie pod tym względem.

Musimy szerzyć świadomość ludzi na temat  właściwego gospodarowania elektrośmieciami w celu efektywnego zmniejszenia zagrożeń z nimi związanych a przede wszystkim ukazania ich jako drogocennych surowców.

Źródła:

 http://www.eko-samorzadowiec.pl/pl/ekologia/artykuly_i_porady/1717.html

 http://elektrosmieci.pl/o-elektrosmieciach

 http://www.recykling.pl/recykling/index/r/odpady/266/o/19

 
© 2009 Gimnazjum nr 1 w Jaśle
Webmaster