Gimnazjum nr 1 w Jaśle

Młodzi Matematycy we Wrocławiu

galeria zdjęć:Szkoła Młodych Matematyków2015

W dniach 24-27 marca bieżącego roku, już po raz ósmy,  Gimnazjum nr 1 im. św. Jadwigi Królowej w Jaśle zorganizowało Szkołę Młodych Matematyków dla laureatów XIV Jasielskiego Konkursu Matematycznego im. Hugona Steinhausa. W czterodniowej wycieczce edukacyjnej wzięło udział 44 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z powiatu jasielskiego i z Krosna. Sponsorami wyjazdu była Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza w Warszawie oraz Burmistrz Miasta Jasła. Wszyscy uczestnicy wycieczki otrzymali czapeczki i koszulki z logo firmowym PGNiG ufundowane przez Gazownię Jasielską.
Tegoroczna Szkoła Młodych Matematyków zorganizowana została we Wrocławiu  i okolicy. Jej zadaniem było: rozwijanie zainteresowań matematyką i przedmiotami ścisłymi, kształcenie umiejętności stosowania zdobytej wiedzy do rozwiązywania problemów, poznawanie historii ojczystej i dziedzictwa narodowego, kształtowanie umiejętności pracy w grupie i właściwych zachowań w różnych sytuacjach, a także przybliżenie postaci Hugona Steinhausa, Ignacego Łukasiewicza i Tadeusza Kościuszki oraz promocja naszego miasta i powiatu.
   
Pierwszego dnia młodzi matematycy zwiedzili zabytkową kopalnię węgla w Nowej Rudzie.
W  Muzeum Górnictwa Podziemnego  oglądali różne eksponaty górnicze, unikalne piece i wieże szybowe. Wyposażeni w górnicze hełmy  przeszli podziemną trasą turystyczną. Przewodnicy zapoznali ich z bogatą historią górnictwa węglowego w tym regionie, ciekawie opowiadali o ciężkiej pracy górników i objaśniali stosowane niegdyś metody wydobywania czarnego złota. Sporą atrakcją był przejazd kolejką podziemną na zakończenie zwiedzania.

Drugiego dnia wycieczki młodzież przyjechała do Wałbrzycha, gdzie zwiedziła zamek Książ. Zamek ten jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej okazałych zamków w Polsce i Europie.  Zbudowany jest na urwistym skalnym cyplu, otoczony głęboką kotliną porośniętą lasem. Niegdyś nazywany był „perłą Śląska”, a także „zamkiem z bajki”. Położony na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego jest budowlą charakteryzującą się różnymi stylami architektury, posiadającą ponad 400 pomieszczeń. Zamek otaczają piękne tarasy oraz park z  zabytkową aleją lipową oraz  punktem widokowym, z którego podziwiać można zamek i Wąwóz Pełcznicy. Przez dłuższy czas właścicielem zamku była rodzina Hochbergów, która przyczyniła się do jego znacznej rozbudowy. Podczas II wojny światowej rezydencja rodu została mocno zniszczona, gdyż zamek adaptowała na kwaterę wojenną paramilitarna organizacja Todt.
Uczestnicy wycieczki zwiedzili również palmiarnię, gdzie  rośnie ponad 250 gatunków roślin, które reprezentują florę różnych stref klimatycznych i różnych kontynentów. Szczególną uwagę zwracają tu olbrzymie palmy i bogata kolekcja kaktusów.
Po południu młodzież przyjechała do Świdnicy, gdzie zwiedziła Kościół Pokoju pw. Trójcy Świętej. Jest to zabytkowy budynek sakralny wybudowany na mocy porozumień traktatu westfalskiego, który kończył  wojnę trzydziestoletnią. Obiekt od 2001 roku wpisany jest na listę światowego dziedzictwa Unesco.

 

Do wyjątkowo cennych elementów wyposażenia kościoła należą jego ołtarz i ambona.
Zachowały się też zabytkowe organy z barokowym prospektem. Na wprost ambony, nad głównym wejściem do kościoła, znajduje się bogato zdobiona loża rodziny Hochbergów - dobroczyńców kościoła.
Jednym z najważniejszych zabytków Świdnicy jest Katedra św. Stanisława i św. Wacława - gotycki kościół, od 2004 r. katedra diecezji świdnickiej. Znajduje się przy placu Jana Pawła II. Jest jednym z największych kościołów Dolnego Śląska. Wieża o wys. 103 m jest najwyższą na Śląsku i piątą co do wielkości w Polsce.

Wieczorem uczniowie przyjechali do Wrocławia. Po kolacji miło spędzili czas na oglądaniu  panoramy miasta z wieży Sky Tower.
Następnego dnia uczestnicy wycieczki zwiedzili wrocławskie uczelnie: Uniwersytet Wrocławski i Politechnikę Wrocławską. Mieli okazję spotkać się z prof. dr hab. Aleksandrem  Weronem  pracownikiem naukowym Politechniki Wrocławskiej i dyrektorem Centrum im. Hugona Steinhausa. Prof. A. Weron  przybliżył postać prof. H. Steinhausa, szczególnie jego życie i pracę we Wrocławiu. Oprowadził młodzież po kilku obiektach uczelni - wśród nich było Centrum im. Hugona Steinhausa i biblioteka. Na spotkaniu z pracownikami Politechniki uczniowie oglądali materiały promocyjne o Uczelni, z których dowiedzieli się o osiągnięciach uczelni oraz istniejących wydziałach i kierunkach studiów. Później młodzież zwiedziła  główny gmach Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie podziwiała  wspaniałą, barokową Aulę Leopoldyńską.
Czas po obiedzie przeznaczony był na zwiedzanie zabytków Wrocławia. Niewątpliwą atrakcją dla  uczestników wycieczki było obejrzenie Panoramy Racławickiej – dzieła J. Styki i W. Kossaka upamiętniające zwycięską bitwę pod Racławicami. Spacerując po Wrocławiu młodzież zobaczyła Katedrę św. Jana Chrzciciela, Ostrów Tumski, Ratusz i pięknie odrestaurowane kamienice w rynku miasta.
     Czwartego dnia  młodzież przebywała w nowoczesnym studiu filmowym, gdzie stosuje się zaawansowane technologie dla produkcji filmowej i TV, m.in. kamerę z nieograniczonym ruchem w przestrzeni. Wytwórnia Filmów Fabularnych wyposażona jest w studio nagrań, w którym realizowane są  prace na potrzeby filmu, radia i telewizji.
Dużą atrakcją dla młodzieży był pobyt w ZOO i zwiedzanie Afrykarium, w którym przedstawione są różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Lądu. Łącznie znajduje się tu 19 basenów i zbiorników przedstawiających m.in. rafę koralową Morza Czerwonego, hipopotamy nilowe, ryby słodkowodne jezior Malawi i Tanganiki.
Kolejna ekspozycja poświęcona jest Wybrzeżu Szkieletów w Namibii, gdzie prezentowane są pingwiny przylądkowe oraz kotiki afrykańskie. Dżunglę otaczającą rzekę Kongo reprezentują zaś krokodyle i manaty - niezwykłe, roślinożerne ssaki zwane także syrenami. W kompleksie Afrykarium znajdą się też sala konferencyjna i edukacyjna, restauracja, taras widokowy i sklep z pamiątkami. Ogród Japoński i  Hala Ludowa to ostatnie obiekty zwiedzane przez uczestników wycieczki.
    Realizując wcześniej założone cele i zadania Szkoły Młodych Matematyków uczniowie przygotowywali referaty i prezentacje multimedialne z wybranych przez siebie zagadnień matematycznych. Brali udział w konkursach matematycznych w poszczególnych grupach wiekowych. Rozwiązywali test o życiu i działalności patrona Jasielskiego Konkursu Matematycznego – Hugona Steinhausa, patrona Fundacji PGNiG w Warszawie – Ignacego Łukasiewicza oraz Tadeusza Kościuszki - bohatera Panoramy Racławickiej. Uczestniczyli również w konkursie na najładniejszy plakat profilaktyczny i najciekawszy folder o SzMM i jej sponsorach. Wszystkie konkursy kończyły się podsumowaniem oraz rozdaniem dyplomów i nagród rzeczowych.
    W ramach zajęć integracyjnych odbył się wieczorek zapoznawczy połączony                     z wyborem Miss i Mistera Młodych Matematyków.
    Realizacja tego przedsięwzięcia była możliwa dzięki hojności sponsorów, którym – jako organizatorzy serdecznie dziękujemy. Do podziękowań dołącza się również młodzież, która niezmiennie ceni taką formę nagradzania za rzetelny wysiłek intelektualny i ma nadzieję na kontynuowanie tego przedsięwzięcia.
 W imieniu organizatorów Szkoły Młodych Matematyków – Urszula Zoła

 
© 2009 Gimnazjum nr 1 w Jaśle
Webmaster