,,Poznaj swoją historię"

W dniach 06-07.03.2015 w Warszawie trzej uczniowie naszej szkoły-  Paulina Wójcik kl.3g, Michał Maczuga kl.3g oraz Katarzyna Zabawa kl.3d pod opieką p. Jolanty Myśliwiec wzięli udział w uroczystej Gali Finałowej konkursu „Poznaj swoją historię” organizowanego w ramach akcji „Młodzi Pamiętają”. Celem konkursu organizowanego przez Fundację Odpowiedzialność Obywatelska, Niezależne Zrzeszenie Studentów oraz Klub Jagielloński było przybliżenie uczestnikom kontekstu historycznego wprowadzenia stanu wojennego, umożliwienie zajęcia własnego stanowiska w debacie i zachęcenie do poznawania dziejów swojej najbliższej okolicy.

Konkurs składał się z 2 etapów. Pierwszym zadaniem było nadesłanie grupowej pracy konkursowej- reportażu na temat „Bohater stanu wojennego w mojej okolicy”. Po dokonaniu oceny przez jury , tylko 6 spośród ponad 70 zespołów z całej Polski zostało zaproszonych do Warszawy 07.03.2015 na uroczystą galę, podczas której uczniowie wzięli udział w II etapie konkursu, czyli debacie oksfordzkiej historyków.

Ostatecznie , po zsumowaniu punktów z obydwu etapów uczniowie Gimnazjum nr 1 zajęli  5 miejsce otrzymując dyplomy i nagrody książkowe. Należy podkreślić, że jest to duży sukces naszej młodzieży tym bardziej ,że wszyscy pozostali uczestnicy konkursu brali już wcześniej udział w tego typu zmaganiach, a ponadto reprezentowali szkoły ponadgimnazjalne, a nie tak jak Paulina, Kasia i Michał – gimnazjum.