Make friends with false friends - projekt z Lotosem

Każdy z Was słyszał o tzw. „fałszywych przyjaciołach” (false friends). Nie chodzi tu o przyjaciół obecnych w naszym codziennym życiu, tylko o tych, którzy wprowadzają nas w błąd w języku angielskim. False friends to słowa, które brzmią podobnie do słów w naszym ojczystym języku, jednak mają całkowicie inne znaczenie. Pozwolę sobie tutaj podać parę przykładów, które na pewno niejednego z was wprowadziły w zakłopotanie. :
•    Camera – to nie kamera, a APARAT FOTOGRAFICZNY
•    Beckon – czyli w języku angielskim SKINĄĆ
•    Complement – niestety to nie komplement.. tylko UZUPEŁNIENIE
„Fałszywych przyjaciół” napotykamy bardzo często w piosenkach, książkach czy po prostu rozmawiając z kimś w języku obcym, trzeba bardzo uważać, by samemu nie palnąć głupstwa mówiąc po angielsku jak np. :
•    He’s a really sympathetic man. He helped me with my homework.
  = (mówiąc to miałeś na myśli: On jest naprawdę sympatycznym mężczyzną. Pomógł mi w zadaniu domowym),
a wyszło z tego „On jest naprawdę współczującym mężczyzną.  Pomógł mi w zadaniu domowym”

To przykład jednego z wielu zdań, w którym false friends niszczy całą wypowiedź. Myślę, że każdy z nas powinien uważać na takie wpadki językowe. Wraz z moimi koleżankami z klasy III d,Patrycją Maćkowiak i Igą Świątek, chciałam wam przybliżyć ten temat za pomocą przygotowanych przez nas plakatów edukacyjnych, rozwieszonych na ścianach naszego Gimnazjum, a także poprzez redagowanie artykułu sprawić byście zauważyli, jak bliskie są nasze relacje z „ fałszywymi przyjaciółmi”. Każdemu zdarzyło i zdarzy się na pewno zaliczyć taką gafę, ale myślę, że dzięki naszemu projektowi zatytułowanemu „Jaki jest poziom znajomości „false friends”-fałszywych przyjaciół wśród uczniów jasielskich szkół”, realizowanemu w ramach Jasielskiej Ligi Naukowej z Lotosem, ten temat stanie się wam bliższy i uwrażliwi was na pułapki językowe czyhające ze strony „fałszywych przyjaciół”. Zapraszamy Was również już wkrótce, Drodzy Czytelnicy, do zgłębienia tego tematu w naszej szkolnej bibliotece podczas zorganizowanej przez nas wystawy.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY !!!!!!!!!!!!!!!!!!

Aleksandra Liszka