Gimnazjum nr 1 w Jaśle

Już za parę dni, za dni parę....

 

Wielkimi krokami nadchodzi koniec roku szkolnego oraz upragnione przez wszystkich wakacje. Po roku ciężkiej pracy, stresu i zmagań czeka nas dwa miesiące zasłużonego wypoczynku. Młodzież wybierze się w różne zakątki kraju i świata: niektórzy odwiedzą piaszczyste plaże, inni piękne góry, zatłoczone miasta lub spokojne, opierające się biegowi czasu wsie. Jednak nieważne ,czy lato spędzimy w Jaśle czy na Malediwach, musimy zawsze pamiętać o naszym bezpieczeństwie. Przecież wszyscy wolimy pochwalić się we wrześniu wspomnieniami i piękną opalenizną, a nie licznymi zadrapaniami, złamaniami czy stłuczeniami. Dlatego zawsze należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
Wybierając się nad wodę, kierujmy się w miejsca strzeżone przez ratowników. Zachowujmy zdrowy rozsądek i miejmy na uwadze stosunek naszych możliwości pływackich do warunków panujących na kąpielisku; nie zapominajmy również o mocnym słońcu, zaopatrzmy się w olejek do opalania, nakrycie głowy i dużą ilość wody pitnej.
Przygotowując się do górskiej wyprawy ubierajmy się "na cebulkę", bo, jak wiadomo, pogoda w górach jest wyjątkowo zmienna. Nigdy nie wędrujmy przy niepewnej aurze; burze są tam szczególnie groźne. Przy sobie zawsze warto mieć apteczkę, mapę lub przewodnik oraz odpowiednie wyposażenie.
Pozostając w miejscu zamieszkania oraz wyjeżdżając do zaludnionych miejsc, dbajmy o nasze bezpieczeństwo jak co dzień: bądźmy rozważnymi uczestnikami ruchu drogowego, użytkownikami sprzętów użyteczności publicznej oraz uważajmy na niebezpieczne zakątki odwiedzanych miejscowości.
W każdej sytuacji kierujmy się zdrowym rozsądkiem. Nie wykorzystujmy okazji, że prace plastyczne i zmyślne wypracowania tworzyć będziemy dopiero we wrześniu; nie usypiajmy naszej wyobraźni, gdyż może ona uratować nas nie tylko przed kilkoma sińcami, ale także przed dużo poważniejszymi skutkami nierozsądnych wojaży.
Emocjonujących, a zarazem bezpiecznych wakacji! Do zobaczenia jesienią!

Maria Kołodziej
Aleksandra Stęgowska

 
© 2009 Gimnazjum nr 1 w Jaśle
Webmaster