Gimnazjum nr 1 w Jaśle

Dzień Patronki Naszej Szkoły

10 czercwa świętowaliśmy dzień Patronki naszej szkoły - św. Jadwigi Królowej. Na tę okolicznosć młodzież przygotowała uroczystą akademię ku czci Patronki, podczas krorej przypomniano fakty z życia Jadwigi oraz uczcono jej pamięć w pieśniach i wierszach. Pan dyrektor Kazimierz Mikrut wręczył także nagrody uczniom klas pierwszych, krórzy zwyciężyli w Konkursie Wiedzy o Życiu św. Jadwigi Królowej.

I miejsce zajął Lucjan Kocemba z kl.1a, 2 miejsce przypadło Magdalenie Adamik z kl. 1d, a 3 miejsce zajęła Gabriela Wnęk z kl. 1e.

Święta Jadwiga - królowa Polski, obrończyni Kościoła, wzór wszelkich cnót - zapisała się w pamięci potomnych przede wszystkim głęboką religijnością i oddaniem sprawom państwa. Była tak sławna i ceniona w świecie katolickim przez swą wspaniałą postawę moralną, że wszyscy czczono ją za życia jako wzór świętości.Działalność społeczna Królowej Jadwigi obejmuje również opiekę nad chorymi, opuszczonymi, czym zaskarbiła sobie wdzięczność poddanych i pośmiertną pamięć. Zasłużyła się przede wszystkim swoją dobrocią. Często osobiście zajmowała się cierpiącymi. Wspierała finansowo szpitale i przytułki. Odwiedzała w nich chorych, pielęgnując ich i otaczając opieką. Wpisała się we wdzięczną pamięć potrzebujących.

Uczniowie ze szkół ,,pod znakiem Jadwigi" powinni czerpać wzór z postaw patronki i naśladować ją swoim życiem.

Tyś dla nas wzorem, Patronko,
Na lata, na życie całe,
Jak trzeba służyć Ojczyźnie
I jak żyć Bogu na chwałę!
Czuwaj nad polskim Narodem,
Jadwigo, Królowo święta,
W pięknej wawelskiej świątyni
W białym marmurze zaklęta

Galeria zdjęć: Dzień Patronki2014
 
© 2009 Gimnazjum nr 1 w Jaśle
Webmaster