Gimnazjum nr 1 w Jaśle

Pasja niejedno ma imię

Jakub Borowiec ? paleoastronautyka

 

 

Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym.

Stephen King ?Miasteczko Salem?

 

            Jakub Borowiec jest uczniem klasy 2B Gimnazjum nr 1 w Jaśle i tak jak ja realizuje projekt w ramach Jasielskiej Ligi Naukowej z Lotosem.

            O jego niecodziennej pasji dowiedziałam się, przeglądając tę stronę. Napisany przez niego artykuł : Czy ?bogowie? byli na Ziemi? Pokazał mi, że jego autor całkowicie oddaje się swemu zainteresowaniu, takich zaś ludzi chciałam opisać w projekcie. Jakub jako pierwszy odpowiadał  na zadawane przeze mnie pytania.

            Niektóre elementy teorii Paleo-SETI zna zapewne kilka osób oglądających serial ?Gwiezdne wrota?, który przez ostatnie tygodnie emitowany był na kanale TV Puls, jednakże o paleoastronautyce słyszało niewielu. Stąd też pierwsze pytanie, jakie Jakubowi zadałam, dotyczyło początków jego wielkiej pasji. ?Dwa lata temu moja mama czytała różne książki naukowe, paranaukowe, dokumenty i wtedy zainteresował ją Däniken i ta cała paleoastronautyka. Za jej namową  powoli zdobywałem na ten temat wiedzę i przekonywałem się do niego. Dopiero rok temu przeczytałem pierwszą książkę od deski do deski. Wtedy już całkowicie zmienił się mój pogląd na różne sprawy? - odpowiada gimnazjalista. Dla wyjaśnienia ? Erich von Däniken to twórca teorii Paleo-SETI, którą opublikował w latach 60. XX wieku w książce ?Rydwany bogów?; szwajcarski pisarz i publicysta. Jakub nie wiąże swojej przyszłości z tą dziedziną, jednak jako hobby traktuje ją bardzo poważnie ? codziennie poświęca swój wolny czas, szukając informacji w Internecie oraz czytając literaturę tematyczną. Nastolatek żyje bardzo aktywnie, bo poza paleoastronautyką ma wiele innych zainteresowań: gra w tenisa, słucha muzyki; lubi historię, astrofizykę i astronomię. Zastanawiam się więc, od czego zależy to, że jedni rozwijają swoje pasje, drudzy zaś klepią bezmyślnie w klawiaturę laptopa czy smartfona. Może to warunki, w których dane nam jest żyć, kształtują bierną postawę młodych jaślan? Jakub z niezwykłą dojrzałością  mówi jednak , że:? właściwie nie wszystko zależy od miasta, od warunków, ale od chęci samego człowieka i tego, czy ktoś w nim zaszczepi  ciekawość, którą on powinien już sam w sobie rozwijać?. Według drugoklasisty ciekawości w gimnazjalistach nie rozbudzi czytanie lekcji z podręcznika lecz przeprowadzanie wykładów przez ludzi, którzy z zaangażowaniem będą opowiadać o rożnych dziedzinach życia.

            ?Żyć  z pasją to znaczy mieć jakiś cel w życiu, do czegoś dążyć. Hobby cię napędza,  nadaje wszystkiemu sens? - definiuje Kuba interesujące mnie pojęcie. W oparciu o jego słowa chcę zaapelować do Was, Drodzy Koledzy ? jeśli chcecie poczuć w sobie pozytywną energię i chęć do działania, nie sięgajcie po żadne używki. Po prostu? znajdźcie sobie hobby.

Kinga Byś

 

 
© 2009 Gimnazjum nr 1 w Jaśle
Webmaster