Gimnazjum nr 1 w Jaśle

Z pasją przez życie

Codziennie spotykam się z opiniami starszych osób, że my, młodzi, nie mamy pomysłu na własne życie. Wybierając kierunek kształcenia, kierujemy się głównie opiniami innych. Zdobywamy pracę niespełniającą naszych oczekiwać. Tak płyną nam dni pomiędzy szkołą/biurem a telewizorem. Kiedy podjęłam się realizacji mojego projektu, wiedziałam, że łatwo nie będzie. Przez ostatnie miesiące starałam się znaleźć odpowiedź na pytanie, które zawarłam w temacie swojej pracy ? jak zachęcić młodych jaślan do rozwijania oryginalnych zainteresowań i życia z pasją? Pomocy udzielili mi absolwenci szkoły, do której aktualnie uczęszczam.
 Jedno słowo, wiele definicji...

 Jednym z celów, jakie sobie wyznaczyłam na początku projektu, było znalezienie odpowiedzi na pytanie: ?Co to znaczy żyć z pasją??. Okazało się jednak, że ilu rozmówców, tyle definicji. Każda osoba, z którą rozmawiałam, odkrywała przede mną nowe znaczenia tego wyrażenia. Najpierw historyk, Remigiusz Gogosz stwierdził, że ?żyć z pasją  to nie tyle żyć według ustalonych reguł czy jakiegoś wzorca, ale starać się znajdować to, w czym się jest najlepszym i co interesuje, pielęgnować to i coraz bardziej zagłębiać się w tę dziedzinę?. Na kolejnym wywiadzie siatkarz, Konrad Mucha, grający na pozycji środkowego w pierwszoligowym AGH 100RK AZS Kraków powiedział mi, iż znaczy to ? wstać każdego dnia z pozytywną energią i nastawieniem, że każdy następny dzień będzie inny, mimo że będziemy robić  podobne rzeczy, które jednak sprawiają przyjemność i tak naprawdę nie wymagają od nas większego poświęcenia psychicznego?, a jego brat, Jarek, uczeń klasy sportowej IX  LO im. C. K. Norwida w Częstochowie dodał ? po prostu - robić to, co się kocha, codziennie stawiać sobie nowe cele i osiągać je?. Dorota Sierakowska, ekspert rynków finansowych polskich stacji biznesowych, podsunęła mi kolejną definicję - ?żyć z pasją - to znaczy znać siebie, być świadomym swoich mocnych i słabych stron, postępować zgodnie z własną intuicją i ze swoim charakterem, czyli po prostu żyć pełnią życia?. Najkrócej i w sposób, który łatwo trafia do Nas, młodych, określiła to tancerka, Oliwia Berkowicz - ?żyć z pasją to znaczy robić coś co się kocha i to na maksa?.  Jak widać, słowo używane przez nas codziennie może mieć wiele różnych definicji.

Wszystkie ?za? i ?przeciw?
 
 Zainteresowania młodych Jaślan dotyczą wielu różnych sfer życia. Począwszy od nurkowania, siatkówki, tańca, przez literaturę, historię i muzykę a skończywszy na fizyce ? uprawianie każdej z tych dyscyplin przynosi... no właśnie, co? Jakie korzyści płyną z tego, że poświęcamy się swojemu hobby?  ?Warto pisać, choć pieniędzy ani sławy z tego nie będzie. Kiedy ja dowiem się, że ktoś pisze, to on od razu zyskuje w moich oczach. Po prostu widzę, że ten ktoś ma coś do powiedzenia? - mówi Adam Bełda, autor powieści ?Edgar?. Podniesienie własnej wartości w oczach innych ? dobre, przydaje się w życiu, ale nie tego szukałam. Jakie są jeszcze skutki życia z pasją? ? Pozytywnym skutkiem jest to, że dzięki niej można odnosić sukcesy, ale myślę, że też wewnętrzna satysfakcja  z tego, że mogę się zastanawiać nad jakimś problemem i w końcu go rozwiązuję? - objaśnił mi Andrzej Pisarek, uczeń klasy maturalnej krośnieńskiego ?Kopernika?. I dodaje: ? pasja to coś, czemu oddaję się w stu procentach i nawet jeśli z tego powodu zaniedbałem inne rzeczy, warto to robić, bo osiągnięcie nawet najmniejszego sukcesu jest dla mnie ogromnie ważne?.  A negatywne skutki takiego życia? ?Trudno mi dopatrzeć się jakichkolwiek negatywnych skutków ? no, może tego, że czasem pasja trochę nas kosztuje? - odpowiada Dorota Sierakowska.  Tak, finanse często ograniczają nasz rozwój, szczególnie, gdy jesteśmy dopiero na początku drogi, którą obraliśmy. Jednak, jak powiedziała mi Oliwia Berkowicz ? nieraz są tancerze, którzy nie mają pieniędzy, ale do tańca znajdzie się zawsze kawałek podłogi, żeby wyćwiczyć kolejne figury. I nawet jak sukienka jest skromniejsza, to i tak sędziowie na to nie patrzą, bo wiadomo, że wygra ta para, która jest lepsza technicznie?.

Wróćmy do tych dni sprzed lat

 Wszystko co znamy na tej Ziemi ma swój początek. Jak to się stało, że możemy być teraz dumni z wychowanków Gimnazjum nr 1 w Jaśle? Niektóre pasje zaczęły się jeszcze w szkole podstawowej i gimnazjum. Michał Kluska, wokalista zespołu ?Humanoid?, powiedział , nawiązując do zachowania niektórych gimnazjalistów: ? ja, kiedy byłem w ich wieku, też biegałem jak głupi po podwórku, też siedziałem pod domem, tyle że z gitarą w ręku i wtedy to mi dawało największą radość?. Andrzeja Pisarka fizyką zainteresowała nauczycielka tego przedmiotu, pani Małgorzata Trznadel. U Remigiusza Gogosza, który obecnie pisze doktorat na temat gier i sportów Wikingów (co jest pracą żmudną, bo temat ten nie został jeszcze przez nikogo opisany),  nie od zawsze faworytem było Old Norse (czyli kultura staroskandynawska) - ?najpierw chciałem pisać o krucjatach, ale okazało się, że nie znam kilku ?podstawowych? języków, takich jak bizantyjski czy szwedzki. Potem poznałem dr. Jakuba Morawca z Uniwersytetu Śląskiego, który, wraz z moim profesorem, ciągle namawiał mnie do zajęcia się Wikingami. Wtedy zostałem zaproszony do wzięcia udziału w programie ?ERASMUS?, gdzie poznawaliśmy język staro-wysoko-niemiecki, staroislandzki, omawialiśmy poematy o bogach, i pomyślałem sobie, że to są ciekawsze rzeczy niż wszystkie wojny razem wzięte?. ?Niektórzy mówią, że moja przygoda z tańcem zaczęła się jeszcze w brzuchu mamy, która, będąc już w ciąży, wciąż dawała pokazy taneczne? - śmieje się Oliwia Berkowicz. Jej pasję zapoczątkowali rodzice, zapisując ją na zajęcia taneczne już od najmłodszych lat. Teraz nastolatka szkoli się pod okiem taty, który, jak sama opowiada, ?nie jest typem takiego trenera, który mówi ,że muszę coś zrobić, muszę wygrać, wręcz przeciwnie, kiedy coś się nie uda i nie wejdziemy do finału, zawsze mnie wspiera i pociesza?.

Żeby chciało się chcieć

 O tym, że warto żyć z pasją, wie każdy, niewiele jednak osób jest w stanie, wbrew wszechogarniającemu wygodnictwu, poświęcić się swym zainteresowaniom, dlatego ważne jest, aby zachęcać do tego na wszelkie możliwe sposoby, rozpoczynając już od najmłodszych lat. Taką próbę podjęli Michał Pac i Marcin ?Dpd? Rąpała. Ich projekt filmowy ?Urodzeni w mieście snów? przedstawia pasje kilkunastu ambitnych, młodych ludzi. Biorąc pod uwagę, że ten krótki filmik ma tak wiele odsłon na You Tube, stwierdziłam, iż najlepszym sposobem zachęcenia do aktywnego spędzania wolnego czasu jest pokazanie w przystępny sposób szerszej widowni jaślan idących z pasją przez życie. Stąd pomysł na napisanie tego artykułu, który, mam nadzieję, zachęcił Was, Drodzy Czytelnicy, do poszukiwania i rozwijania swych zainteresowań.

Na koniec chciałabym podziękować absolwentom Gimnazjum nr 1 w Jaśle, którzy w ostatnich miesiącach zechcieli udzielić mi wywiadów. Ich zapał i oddanie w rozwijaniu życiowych pasji można stawiać za przykład. Byli to zaś:
Dorota Sierakowska ? redaktor naczelna gazety ?Trend?, ekspert rynków finansowych w Polsat Biznes
i TVN24 Biznes i Świat
Oliwia Berkowicz ? maturzystka I LO w Jaśle, zdobywczyni czołowych miejsc w przeglądach tańca towarzyskiego
Remigiusz Gogosz ? historyk, obecnie pisze pracę doktorską na temat gier i sportów Wikingów
Adam Bełda ? autor powieści ?Edgar?,  student IV roku medycyny na Uniwersytecie Jagiellońskim
Konrad Mucha ? student Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, siatkarz grający w AGH 100RK Kraków na pozycji środkowego
Jarosław Mucha ? siatkarz, uczeń  klasy sportowej IX LO im. C. K. Norwida w Częstochowie
Andrzej Pisarek ? maturzysta I LO w Krośnie, laureat licznych ogólnopolskich olimpiad fizycznych
Michał Kluska ? wokalista zespołu  ?Humanoid?, uczestnik 3. edycji muzycznego programu ?The Voice of Poland?
Michał Pac ? student IV roku wzornictwa przemysłowego na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, projektant obuwia sportowego do gry w koszykówkę, wraz z Marcinem Rąpałą stworzył  film dokumentalny ?Urodzeni w mieście snów?, jego kontynuacja jest w trakcie realizacji; to ich filmik zainspirował mnie do podjęcia tematu życia z pasją

Kinga Byś.

Uczennica Gimnazjum nr 1 w Jaśle, autorka projektu naukowo ? badawczego przeprowadzonego w ramach Jasielskiej Ligii Naukowej z Lotosem, licznych scenariuszy apeli szkolnych i krótkich przedstawień tematycznych, wyróżniona w wielu konkursach literackich m. in. w V Plenerze Dziennikarskim im. Marcina Pawłowskiego

 

 

 
© 2009 Gimnazjum nr 1 w Jaśle
Webmaster