Gimnazjum nr 1 w Jaśle

Jak jaślanie upamiętniają ważne wydarzenia i postacie swojego miasta?

Jasielska Liga Naukowa z Lotosem stała się platformą, na której pasjonaci i młodzi naukowcy mogą zaprezentować swoje zainteresowania. Nie inaczej było z nami- uczennicami jasielskiego Gimnazjum nr 1- Anną Zając i Kamilą Garnczarską.
Od pewnego czasu interesujemy się historią Jasła oraz jego mieszkańców,  a także tym, w jaki sposób zostali upamiętnieni przez potomnych. Niestety, podczas codziennych spacerów po mieście zauważyłyśmy, że niewiele osób zwraca uwagę na różne tablice i pomniki. Naszym projektem postanowiłyśmy to zmienić.
Zaczęłyśmy więc zbierać książki, przeszukiwać Internet i bibliotekę w poszukiwaniu informacji o rozmaitych formach pamięci, jakimi jaślanie starali się zachować pamięć o zasłużonych członkach społeczeństwa. Następnie chciałyśmy skłonić ludzi do zastanowienia się nad historią swojego miasta. W tym celu przeprowadziłyśmy ankietę z wieloma pytaniami mogącymi pomóc w zweryfikowaniu swojej wiedzy, oraz w celu jej poprawy wykonałyśmy gazetkę ścienną pt.: ,,Szlakiem słynnych jaślan?.
Odkryłyśmy, że wiele pomników i obelisków znajduje się w miejscach związanych z osobami, którym owe formy pamięci były poświęcone. Dla przykładu, obelisk Teodora Bernadzikiewicza znajduje się w jasielskim parku, którego ten pan był założycielem. Natomiast pomnik poświęcony żołnierzom Armii Krajowej umieszczono w miejscu dawnego więzienia, z którego odbito w czasie okupacji hitlerowskiej 66 więźniów.
Kolejnym krokiem w celu dokumentacji naszej pracy oraz oceny stanu form pamięci było zrobienie zdjęć najbardziej znanych pomników i tablic.
Wierzymy, że nasza praca przyczyni się do popraw zarówno wiedzy jaślan, jak i pielęgnacji pamięci o słynnych mieszkańcach miasta.


 
© 2009 Gimnazjum nr 1 w Jaśle
Webmaster