Symetria wokół nas

,,Symetria jest ideą, za pomocą której człowiek stara się od niepamiętnych czasów ogarnąć myślą i tworzyć porządek, piękno  i doskonałość.?

Herman Weyl

Wyruszamy w poszukiwaniu symetrii...

Jesteśmy uczennicami kl. 1g Gimnazjum nr 1 w Jaśle. Początkiem roku szkolnego, na lekcji matematyki pani poinformowała nasza klasę o projektach w ramach Jasielskiej Ligi Naukowej z Lotosem  Stwierdziłyśmy, że weźmiemy w tym udział i naszym tematem będzie symetria. Naszą pasją jest fotografowanie, a podczas wielu wypraw fotograficznych udało się nam zauważyć, że obiekty są symetryczne. Bardzo się tym zainteresowałyśmy, dlatego postanowiłyśmy sprawdzić czy występuje ona we wszystkich dziecinach. Znalazłyśmy ją szczególnie w przyrodzie, architekturze, chemii oraz w przedmiotach codziennego użytku. Celem naszej pracy jest uświadomienie , na przykładzie wykonanych przez nas zdjęć, że symetria znajduje się wokół nas, jest widoczna we wszystkim , co nas otacza. Naszym pierwszym zadaniem było odszukanie symetrii w architekturze naszego miasta i okolicach. Postanowiłyśmy wybrać się na spacer ,w trakcie którego zrobiłyśmy zdjęcia takich budowli jak Urząd Miasta czy kościół Farny. Kolejnym pomysłem było poszukanie symetrii w naszych domach. To wyzwanie okazało się łatwe, gdyż symetrię można ją znaleźć nawet w sztućcach, okularach czy śrubce. Następnie zajęłyśmy się szukaniem symetrii w przyrodzie ożywionej. Znalazłyśmy ją nie tylko w kielichach kwiatów, czy liściach drzew, ale również u zwierząt.  Nawet nasze domowe pupile ją posiadają, co było dla nas zdumieniem, bo nigdy wcześniej nie zwróciłyśmy na to uwagi. Końcowym zadaniem było wykonanie albumu fotograficznego, w którym znalazły się zdjęcia, wykonane przez nas na rzecz poprzedniego zadania. Został on przeznaczony do użytku szkolnego na lekcjach matematyki i biologii. Fragmenty wykonanych przez nas zadań zaprezentowałyśmy na forum naszej klasy, co zaciekawiło rówieśników. Zaprezentowałyśmy również wykonany przez nas album ze zdjęciami symetrii.   Prezentacja multimedialna, którą przygotowałyśmy, poszerzyła naszą wiedzę a także wiedzę koleżanek i kolegów.

zapraszamy do obejrzenia części naszej pracy:

Symetria wokół nas. Projekt

Chciałybyśmy podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do powstania naszego projektu, udzielając nam wielu wskazóek i rad, bez których pewnie nie byłybyśmy w stanie go wykonać.

Aleksandra Polak, Maja Rusek