Dzień Kobiet

8 marca dzień radosny,
dużo kwiatów, dużo wiosny.
Niech dla Was słońce świeci.
I niech czas radośnie leci!

8 marca to data oczekiwana przez wszystkie kobiety. Jest to ich wielkie święto, które przyjęło się już w 1910r. Mężczyźni wręczają wtedy swoim matkom, żonom, partnerkom, koleżankom kwiaty i drobne podarunki takie jak czekoladki, biżuteria czy kosmetyki. W niektórych krajach dzień ten jest równoważny z dniem matki, podczas którego dzieci ofiarują drobne prezenty swoim matkom i babciom.
Wielu z nas z całą pewnością nie wie, że  to coroczne święto obchodzone jest jako wyraz szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet.
W Polsce święto było popularne w okresie PRL-u. W latach 80. do popularnych podarunków dołączyły kwiaty. Początkowo ofiarowywano goździki, a później tulipany. Obecnie corocznie odbywają się organizowane przez feministki manifesty, czyli demonstracje połączone z happeningiem na rzecz równego traktowania kobiet i mężczyzn.
Także i w naszej szkole nauczycielki oraz uczennice zostały obdarowane uroczymi prezentami od swoich uczniów i kolegów. Dzięki temu dziewczyny mogły poczuć się wyjątkowo już w piątek, mimo że w tym roku święto to wypada w dniu wolnym od nauki.

Maria Kołodziej
Aleksandra Stęgowska