Archipelag Skarbów

4 i 5 lutego uczniowie naszej szkoły wzięli udział w niezwykłych warsztatach. Edukatorzy Fundacji Homo Homini im. Karola de Foucauld, starali się pokazać młodzieży świat wartości, o którym na co dzień często zapominamy. Spotkania odbywały się pod hasłem ,,Archipelag Skarbów?. Mentalna wędrówka po świecie wartości zaczęła się  od Wyspę Szczęścia, poprzez Wyspę Gwiazdy i  i Wyspę Dżungli.

Na wyspie Gwiazdy młodzież dowiedziała  się, że każdy człowiek składa się ze sfery cielesnej, uczuciowej, duchowej, więzi z  innymi ludźmi i rozumu. Przede wszystkim musimy używać rozumu do podejmowania decyzji tych mniej ważnych i najważniejszych. Przedstawione zostały sytuacje, które pokazały że mimo nacisków ze strony grupy rówieśniczej należy przemyśleć, czy wybory SA słuszne, gdyż mogą one zaważyć na przyszłym życiu.
   Podróż po wyspie dżungli pokazała że każdy z nas posiada w sobie trzy ?tygrysy? ? gniewu i złości, seksualności i zakochania. Zwłaszcza młodzież powinna panować nad swoimi ?tygrysami?, które trzeba oswoić tak, aby przejąć nad nim władzę. Przekazano nam parę rad jak radzić sobie z każdym z ?tygrysów?. Musimy pamiętać, że oswojenie ?tygrysów? będzie niemożliwe, jeśli w życiu młodego człowieka  zagości alkohol lub narkotyki.
    Wyspa Szczęścia dała do zrozumienia, że prawdziwym skarbem jest nic innego jak prawdziwa miłość. Każdy potrzebuje koło siebie właściwego przewodnika - takiego, który zaoferuje nam pomoc i przyjaźń.
    W czasie trwania spotkań przeprowadzono kilka anonimowych ankiet, których celem jest przekonanie się o jego skuteczności. Podróż po Wyspach, uczyła podejmowania słusznych  , życiowych decyzji Należy jednak pamiętać, że TYLKO trening czyni MISTRZA.

Agnieszka Bekus, Aleksandra Liszka