Gimnazjum nr 1 w Jaśle

Moje zainteresowania paleoastronautyką

 W październiku dowiedziałem się, że władze naszego miasta, organizują Jasielską Ligę Naukową z Lotosem, której celem jest rozwijanie umiejętności badawczych młodzieży. To pierwsza taka inicjatywa skierowana do ucznia zdolnego. Gdy o niej usłyszałem bez zastanowienia wybrałem temat, który chcę realizować metodą projektu naukowo- badawczego.  Od dwóch lat interesuję się paleoastronautyką. Jest to nauka zajmująca się badaniem przeszłości ludzkiej cywilizacji w kontekście jej kontaktów z cywilizacjami pozaziemskimi. Jej główna hipoteza zakłada, że niegdyś lub wciąż istniejąca cywilizacja, bądź cywilizacje pozaziemskie kontaktowały się w przeszłości z ludźmi, wywierając wpływ na ich rozwój i kulturę. W XX wieku nasiliły się teorie mówiące, że istoty pozaziemskie odwiedziły ludzi w zamierzchłej przeszłości. Nazwano je paleo-SETI
Najbardziej znanymi popularyzatorami teorii paleoastronautycznych są Erich von Däniken i Zecharia Sitchin, których książki stały się światowymi bestsellerami. W Polsce tym tematem zajmowali się tacy autorzy jak: Lucjan Znicz, Andrzej Sarwa, Krzysztof Piechota oraz Arnold Mostowicz.
Istnieje też międzynarodowe Stowarzyszenie Badawcze ds. Archeologii, Astronautyki i Poszukiwań Inteligencji Pozaziemskich (Archaeology, Astronautics and SETI Research Association, czyli A.A.S. R.A.), w krajach niemieckich organizujące międzynarodowe konferencje na temat Paleo-SETI. Ponadto elementy Paleo-SETI użyte zostały w filmie Gwiezdne wrota (1994).  Istnieje też malowidło naskalne z Val Camonica, z terenu obecnych Włoch, sprzed 10 000 lat p.n.e., które w środowisku paleoastronautycznym jest uważane za jeden z dowodów na wizyty kosmitów na Ziemi w przeszłości. Według teorii naukowych są to wizerunki bóstw czczonych w tamtych czasach.
 Szczerze przyznam, że  nigdy nie sądziłem, że z moimi zainteresowaniami będę mógł wyjść poza próg rodzinnego domu. Teraz mam możliwość nie tylko zgłębiać moje zainteresowania, badać jak naprawdę było, ale także podzielić się z innymi tajemniczością tego problemu. Temat mojego projektu naukowo- badawczego brzmi: ? Na ile wiarygodne są przekazy o istnieniu istot pozaziemskich na Ziemi??  Jedni uważają, że to nonsens, inni, że to prawda. Ja chcę zgłębić temat i dać odpowiedź popartą mocnymi argumentami.
Zgromadziłem już wiele publikacji i każdego dnia poświęcam część wolnego czasu na czytanie i analizę argumentów za i przeciw. Nie ukrywam, że lektura jest bardzo trudna, ale fascynująca. Moim zamierzeniem jest opublikowanie w Internecie swojego stanowiska i podzielenie się nim z moimi rówieśnikami.

Jakub Borowiec kl. IIb  Gimnazjum nr 1w Jaśle. 
 
© 2009 Gimnazjum nr 1 w Jaśle
Webmaster