Witaj Święty Mikołaju!

6 grudnia świętujemy popularne ,,Mikołajki? czyli Dzień Świętego Mikołaja. Znana jest nam opowieść, która mówi, że Święty Mikołaj przybywa zza kręgu polarnego. Posiada nawet adres na dalekiej północy Finlandii, gdzie trafiają wysyłane przez dzieci listy, pozostawione na parapecie. Prezenty, na które tak bardzo oczekują, pojawiają się w ich domach w nocy z 5 na 6 grudnia, dlatego po przebudzeniu czeka na nich wielka niespodzianka. Innych krajach również dzieci i dorośli czekają na Świętego Mikołaja. We Włoszech prezenty rozdaje złośliwa i brzydka wróżka ? Befana. Pełni tę samą rolę, co święty Mikołaj. Dzieci oczekują prezentów od Befany w noc z 5 na 6 stycznia w Święto Trzech Króli. Befana jest staruszką z długim, zakrzywionym nosem. Ubrana jest w postrzępione i brudne rzeczy. Głowę ma przewiązaną szalem lub chustką. Lata na miotle, wchodzi do domów przez komin i zostawia w skarpecie prezenty. Dzieci, które chcą się jej przypodobać powinny zostawić na stole przed snem mandarynkę, pomarańczę lub kieliszek wina. Dzieciom mówi się, że jeżeli nie będą grzeczne, to wiedźma Befana włoży im do świątecznej skarpety węgiel, popiół, cebulę lub czosnek.
Dziadek Mróz ? postać z rosyjskiego folkloru, odpowiednik Świętego Mikołaja, z którym czasem bywa mylony. Dziadek Mróz pojawia się na Nowy Rok, żeby wręczać dzieciom prezenty. Jego żoną jest Starucha Zima. Od świętego Mikołaja odróżniają go: futrzana czapa lub uszanka, a jego długi do pięt kożuch może być nie tylko czerwony, ale także błękitny lub srebrny; jest przepasany sznurem, a nie pasem. Podpiera się kosturem i na nogach ma walonki, a jego broda jest na ogół bardzo długa. Jego sanie ciągnie trojka, podróżująca po ziemi. Może mu towarzyszyć wnuczka ? Śnieżynka . Do domu wchodzi przez drzwi, nigdy przez komin. Prezenty może wręczyć osobiście, albo zostawić pod choinką.
W Szwecji wszyscy czekają na Jul Tomte. Kiedyś był ponoć brzydkim trollem i dopiero w XIX wieku przybrał obecny wygląd. Rozdaje prezenty, a do skarpet zawieszonych przy kominku przyczepia również karteczki z wierszykiem ? zagadką.
Do holenderskich dzieci Święty Mikołaj ? Sinter Klaas przychodzi już 15 listopada. Do Amsterdamu przypływa na małym statku, a później na siwym koniu wyrusza w objazd po mieście. Wita go burmistrz oraz tłumy mieszkańców. Pomocnicy ? paziowie rozrzucają pierniczki i cukierki. I tak do 5 grudnia napełnia słodyczami buciki dzieci ustawione na parapetach okien. Natomiast w wigilię prezenty dostają wszyscy.
Niemieckie dzieci nazywają Mikołaja świątecznym gościem  ? Weinachtsmann. Przychodzi do nich dwa razy w roku: 6 grudnia wkłada upominki do ustawionych przy łóżku bucików oraz obdarowywuje je w Wigilię.
Do naszej szkoły także zawitał Święty Mikołaj z Orszakiem, który obdarowywał słodyczami i drobnymi upominkami. Udało się nam nawet zrobić mu zdjęcie, mimo że bardzo się spieszył do domów pełnych grzecznych dzieci :)

Maria Kołodziej, Aleksandra Stęgowska