Ocalic od zapomnienia. Projekt

Jasielska Liga Naukowa z Lotosem przyciągnęła wielu miłośników wiedzy z Gimnazjum nr 1 w Jaśle. Jednym z pasjonatów historii jestem ja - Dominik Zbaraża, uczeń klasy I d. W tym roku szkolnym razem z moim kolegą Łukaszem Kiełtyką ,pracujemy twórczą i dającą wiele satysfakcji, metodą projektu. Temat, z którym zmagamy się , ma pokazać, że młodym ludziom nieobojętne jest własne miasto, dlatego też chcemy ocalić od zapomnienia nagrobki. Naszym opiekunem naukowym jest pani Leokadia Wróbel - nauczycielka historii w naszej klasie. Gdy w październiku ruszyła edycja Jasielskiej Ligi z Lotosem ,mieliśmy gotowy pomysł, ale nikłą wiedzę na temat wybranej metody. Wtedy to spędziliśmy sporo czasu, aby gruntownie poznać zasady pracy metodą projektu naukowo - badawczego. Brzmiało to dumnie i ambitnie, dlatego  z zapałem poznawaliśmy szczegóły przedsięwzięcia. Dziś wiemy już, jakie zadania mamy wykonać. Otrzymaliśmy bardzo konkretne instrukcje. Wiemy jakie są cele naszego projektu i jakie efekty ma przynieść jego realizacja. Aby nie popełnić błędu, by fachowo podejść do czyszczenia i renowacji, zorganizowaliśmy spotkanie z kamieniarzem. Poznaliśmy metody pracy związane z renowacją nagrobków, a następnie wspólnie na Starym Cmentarzu wybraliśmy te nagrobki, którym można nadać nowy blask. Przed przystąpieniem do prac udokumentowaliśmy groby i wykorzystując piękną listopadową pogodę, wykonaliśmy pierwsze prace konserwacyjne. Na każdym oczyszczonym grobie zapaliliśmy charakterystyczny znicz identyfikujący nasz projekt. W okresie zimowym podejmiemy próbę ustalenia personaliów zmarłych i w miarę możliwości, skontaktujemy się z rodziną. W planach mamy także nawiązanie współpracy z pracownikami Muzeum Regionalnego w Jaśle i konserwatorem zabytków z muzeum krośnieńskiego. Dalsze prace renowacyjne ruszą dopiero na wiosnę.Tymczasem pracujemy nad logo naszego projektu, którym będziemy sygnować wszystkie dokumenty. Zainteresowaliśmy się też grobem Alojzego Metzgera, byłego burmistrza naszego miasta. Wiemy, że Jasło wiele mu zawdzięcza, a stan jego nagrobka jest fatalny. Mając na uwadze to, jak troszczył się o warunki lokalowe jasielskich szkół, chcielibyśmy choć w tak niewielki sposób mu podziękować.Przed nam jeszcze wiele dni pracy, ale jesteśmy pełni zapału i chęci do działania, a wsparcie, które otrzymujemy od naszego opiekuna naukowego oraz całej społeczności szkolnej Gimnazjum nr 1 w Jaśle, pokazuje nam,że nasza praca ma sens.