Jak zainteresować rówieśników muzyką Fryderyka Chopina?

Nazywam się Michał Babiarz. Jestem uczniem kl. Id Gimnazjum nr 1 w Jaśle. W październiku dowiedziałem się, że władze mojego miasta zaproponowały pilotażowy program dla zdolnych uczniów w ramach Jasielskiej Ligi Naukowej z Lotosem. Moje zainteresowania, uzdolnienia i osiągnięcia zainspirowały mnie, by odpowiedzieć na wyzwanie. Dziś jestem już autorem indywidualnym, czyli samodzielnie realizującym projekt naukowo- badawczy, ale zanim do tego doszło musiałem dokładnie poznać na czym polega praca tą metodą. Dowiedziałem się, że proces dydaktyczny opiera się na samodzielnym dochodzeniu do wiedzy i zdobywaniu nowych umiejętności, że musi być realizowany według ściśle określonych kryteriów , i że wymaga ogromnego zaangażowania z mojej strony. W mojej głowie zrodziła się następująca refleksja. Od piątego roku życia gram na fortepianie. Skończyłem z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną   w Jaśle i nadal kontynuuję naukę gry na fortepianie, uwielbiam muzykę, a szczególnie tę skomponowaną przez Fryderyka Chopina, ale jednocześnie wiem, że moi rówieśnicy zupełnie się tym nie interesują. A może jestem w błędzie?  Jest możliwość ,żeby to zbadać i ewentualnie podjąć próbę zaradzenia tej sytuacji. Tematem przewodnim mojego projektu stała się muzyka, a całość zatytułowałem? Jak zainteresować  rówieśników muzyką Fryderyka Chopina??

Cały październik pracowałem nad  celami i zadaniami, które chcę zrealizować. Pierwszym zadaniem, które stanęło przede mną , było opracowanie i przeprowadzenie ankiety, którą przeprowadziłem wśród moich koleżanek i kolegów. Przy tym wyzwaniu bardzo pomogła mi pani psycholog, dzięki której nauczyłem się jak formułować pytania ,ale przede wszystkim w jaki sposób dokonać analizy. Wnioski z ankiety dały mi jasną odpowiedź, że temat jest ? trafiony?. Przygotowałem dwie półtoragodzinne audycje muzyczne, które miały miejsce w auli PSM w Jaśle przy  fortepianie. Prowadziłem je według przygotowanego scenariusza mając na uwadze to, by były atrakcyjne i zainteresowały moje koleżanki i kolegów. Kolejne audycje dopiero przed nami, a na zakończenie prawdziwy koncert i podsumowanie mojej pracy, dzięki któremu dowiem się ,czy założony przeze mnie cel został osiągnięty. Muszę nadmienić, że realizacja projektu nie byłaby możliwa bez wytężonej pracy nauczycieli, którzy zawsze służą mi radą . Dziękuję Panu Dyrektorowi Kazimierzowi Mikrutowi za wspieranie moich zadań oraz mojej wychowawczyni Pani Barbarze Brońskiej i opiekunce projektu Pani Leokadii Wróbel za pomoc w  jego realizacji. Szczególnie gorąco dziękuję moim koleżankom i kolegom z klasy I d za to, że ze mną współpracują i zaangażowali się w mój projekt. Natomiast moje muzyczne poczynania wspiera Pani Jadwiga Błażowska - moja nauczycielka gry na fortepianie, która obserwuje wszystkie moje audycje prowadzone w ramach projektu.