Szkoła Młodych Matematyków

Od 24 do 27 marca b.r. uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjów ? laureaci VIII Jasielskiego Konkursu Matematycznego im. Hugona Steinhausa uczestniczyli  w czterodniowej wycieczce edukacyjnej w ramach projektu Szkoła Młodych Matematyków. Organizatorem Szkoły było Gimnazjum nr 1 im. św. Jadwigi Królowej w Jaśle, zaś sponsorami Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza z siedzibą w Warszawie oraz Burmistrz Miasta Jasła. Wszyscy uczestnicy otrzymali koszulki i czapeczki z logo firmowym PGNIG ufundowane przez Gazownię Jasielską.

Młodzi matematycy w drodze do Wrocławia odwiedzili Planetarium i  Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie. Wzięli tam udział w zajęciach dydaktycznych Astronomia w fizyce, które tłumaczyły zjawiska zachodzące w układzie Słońce ? Ziemia ? Księżyc. Drugiego dnia wycieczki młodzież zwiedziła Muzeum Kopalni Złota w Złotym Stoku. W Sztolni Gertruda zobaczyła bogatą ekspozycję unikalnych starych map i planów kopalni, narzędzia górnicze, tygle i formy odlewnicze oraz piec, w którym wytapiano złoto, a  w zrekonstruowanym laboratorium mięli okazję poznać historię arszeniku. Dodatkową atrakcją było umiejscowione w kopalni  Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli gromadzące szyldy  z czasów Polski Ludowej  oraz jedyny w Polsce podziemny wodospad. Zwiedzanie wieńczyła przejażdżka podziemną kolejką wywożącą zwiedzających na powierzchnię. Trzeciego dnia wycieczki uczniowie zwiedzali malowniczy Wrocław. Niewątpliwą atrakcją dla  uczestników było obejrzenie Panoramy Racławickiej ? dzieła J. Styki i W. Kossaka upamiętniające zwycięską bitwę pod Racławicami. Zwiedzanie objęło również Muzeum Narodowe, katedrę św. Jana Chrzciciela pięknie odrestaurowane kamienice Uniwersytet Wrocławski i Politechnikę Wrocławską . Wrażeń estetycznych dostarczył młodzieży spektakl w Operze Wrocławskiej ? Falstaff ? komedia liryczna w 3 aktach, którą skomponował Giuseppe Verdi do libretta Arriga Boita opartego na sztuce Szekspira Wesołe kumoszki z Windsoru. W drodze powrotnej uczniowie zwiedzili jeszcze skansen górniczy Królowa Luiza w Zabrzu. Mieli tutaj możliwość zobaczenia  unikatowej  maszyny parowej wyprodukowanej w 1915 roku, kombajnów do wydobywania węgla oraz magistrali transportowej do przewozu urobku.
 Realizując wcześniej założone cele i zadania Szkoły Młodych Matematyków młodzież uczestniczyła w konferencjach matematycznych, na których przedstawiała wcześniej przygotowane przez siebie referaty i prezentacje multimedialne.