Wszystkich Świętych czy Dia de los Muertos ?

1 listopada obchodziliśmy Święto Wszystkich Świętych, zwane Świętem Zmarłych. W Polsce tak jak np. we Francji czy Włoszech jest to dzień modlitwy za wszystkich zmarłych. Przychodzimy na groby naszych bliskich, by zapalić znicze na znak pamięci i zadumać się nad kruchością życia. Polacy nie zawsze potrafią zrozumieć obyczaje innych krajów, dlatego tak wiele emocji wzbudza w nas chociażby popularne w ostatnich latach Halloween. Każdy kraj ma odrębną tradycję, i kulturę , którą na pewno warto poznać, aby wzbogacić swoją wiedzę o świecie. Niezwykłe obyczaje związane ze Świętem Zmarłych panują w Meksyku.

Meksykański Dzień Zmarłych czyli Dia de los Muertos to wielkie, podzielone na dwie części obchody. Pierwsza część odbywająca się 31 października i 1 listopada poświęcona jest zmarłym dzieciom, nazywanym aniołkami. Druga, 1 i 2 listopada, dotyczy dorosłych. Dia de los Muertos ,to barwne i radosne święto. Przygotowania do niego zaczynają się już na kilka tygodni wcześniej. W sklepach pojawiają się słodycze oraz figurki w kształcie szkieletów, trupich czaszek i upiorów przeznaczone do dekoracji lub na prezenty. Domy są na przyjęcie zmarłych sprzątane, budowane są także specjalne ołtarze powitalne, na których stawia się zdjęcie zmarłego oraz kwiaty, kadzidła i jedzenie. Rodziny odwiedzają też groby zmarłych, a w niektórych miejscowościach wciąż panuje zwyczaj biesiadowania przy nich całą noc. Wszechobecna jest także postać ?la Catriny? ? Królowej Śmierci, czyli ludzkiego szkieletu ozdobionego kwiatami.
W Ekwadorze Święto Zmarłych jest ściśle wiąże się z jedzeniem. Rodziny zasiadają przy stole zastawionym tradycyjnymi potrawami. Jedzą m.in. chleb guagua, który ma kształt dziecka oraz piją colada morada - napój z fioletowej kukurydzy, jeżyn i innych owoców. Niektóre społeczności takie, jak zamieszkujący ten kraj Indianie, spotykają się ze zmarłymi przy grobach. Przynoszą w ofierze ich ulubione potrawy i wierzą, że dopiero kiedy zmarli się nimi najedzą sami mogą je spożyć. Niektórzy z nich krążą po cmentarzu wymieniając się potrawami z innymi rodakami odwiedzającymi groby bliskich. Przy grobach często gra się też w kości (Juego del Piruruy). To jednak nie rozrywka, ale sposób porozumiewania się ze zmarłym. Każdy wyrzucony numer oznacza inne jego potrzeby i zarzuty.
Filipińczycy także 1 listopada obchodzą Święto Zmarłych znane jako Araw ng mga Patay, Todos Los Santos lub Undas. Jest to dzień wolny od pracy, w którym całe rodziny udają się na cmentarze. Odwiedzają groby bliskich składając na nich zapalone świece, kwiaty, a nawet pożywienie. Niektórzy bliscy ustawiają namioty i dekorują groby barwnymi ozdobami. Biesiadują przy nagrobkach przez cały dzień, a nawet całą noc. W niektórych regionach, grupy ludzi zwane "pangangaluluwa" wędrują od domu do domu grając i śpiewając w imieniu tych, którzy odeszli. Reprezentują zmarłych, proszących o jałmużnę i modlitwę w ich intencji. Często reprezentują dusze, które utknęły w czyśćcu.

Początki bardzo znanego dziś Halloween sięgają starożytnego festiwalu celtyckiego pod nazwą Samhain. 31 październik to dzień kończący lato (stary rok) i zaczynający zimę (nowy rok). Celtowie wierzyli, że w tym dniu, od wschodu do zachodu słońca ziemia jest nękana przez złe duchy. Aby ochronić się przed złymi mocami składano ofiary bogowi Samhain. Innym sposobem ochrony przed złymi duchami było noszenie skór zwierząt i odpowiednio ponacinanych dyń, w ten sposób przebierający się ludzie chcieli upodobnić się do demonów, tak by myślały one, że są jednymi z nich. W tym czasie druidzi (celtyccy kapłani) chodzili po domostwach prosząc o jedzenie. Odmowa wiązała się z narażeniem na niełaskę złych duchów. Ten zwyczaj dał zaczątek dzisiejszemu "trick or treat" (cukierek albo psikus) - znanemu w Szkocji pod nazwą "guising". Obecnie Halloween jest oficjalnym świętem państwowym w Irlandii. Najhuczniej obchodzone jest za to w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie oraz Szkocji i Anglii. Podczas święta Halloween mieszkańcy Wielkiej Brytanii przebierają się za duchy, wampiry, postacie z horrorów. Na ulicach miast odbywają się parady przebierańców.
Mimo iż w każdym kraju Święto Zmarłych obchodzone jest w różny sposób jej głównym celem jest pamięć o zmarłych.

Izabela Piątek