Gimnazjum nr 1 w Jaśle

Bezpieczne wakacje

  

    Za kilka dni zaczynają się upragnione wakacje. Coraz trudniej wysiedzieć w szkolnej ławce, kiedy jedną nogą jest się już w górach, nad morzem, za granicą, na długo wyczekiwanym obozie czy po prostu na spotkaniu z przyjaciółmi. Tak, wakacje to cudowny czas (zgadzają się z tym obydwie autorki tego artykułu) ? niosą ze sobą wiele przygód, ale też i niebezpieczeństw.
      Jesteś nad morzem. Słyszysz szum fal, krzyki mew?  Ale i tu nie można zapomnieć  o głównych zasadach bezpieczeństwa. Można się kąpać tylko wtedy, gdy ratownicy wywieszają białą flagę. Korzystaj wyłącznie ze strzeżonych plaż i kąpielisk; nigdy nie wchodź do wody tuż po posiłku. Nigdy nie skacz do wody z wysokości! Grozi to kalectwem , a nawet śmiercią! Przed opalaniem zawsze używaj kremu z filtrem ? nadmiar promieni słonecznych prowadzi często do poparzeń, a nawet nowotworów.
      Na pewno wielu z nas wybierze się na wycieczkę do lasu.Tu należy zwrócić uwagę na kleszcze (w ostatnich latach jest ich bardzo dużo).By się przed nimi uchronić, używaj środków odstraszających, a  po każdym spacerze dokładnie oglądaj ciało. Jeżeli często przebywasz w lesie, zastanów się nad szczepionką. Pamiętaj, że kleszcze mogą spowodować boreliozę; zagrożenia nie należy więc lekceważyć. Kiedy zauważysz na sobie nieproszonego gościa ? nie wyrywaj go ani nie wyciskaj. Koniecznie udaj się do punktu medycznego W lesie możemy się też natknąć na węże, komary, dlatego zwróćmy uwagę na odpowiedni strój: bluzę z długim z rękawem, długie spodnie, pełne buty.

 Meteorolodzy zapowiadają, że nadchodzące wakacje mogą obfitować w burze  i wyładowania atmosferyczne. Co najlepiej zrobić, gdy zaskoczy nas burza? Z pewnością jak najszybciej trzeba znaleźć bezpieczne schronienie (budynek, samochód) oraz wyłączyć sprzęt elektroniczny. Gdy jesteś w wodzie, wyjdź z niej.  Nie chroń się po drzewem!                                  
      Podczas wakacji zawieramy wiele znajomości, także wirtualnych. Należy wiedzieć, że poznane w sieci osoby mogą w rzeczywistości okazać się  kimś zupełnie innym. Nie podawaj obcym swojego nazwiska, numeru telefonu, adresu, informacji o rodzinie. Nigdy nie bierz niczego od nieznajomych; odmawiaj, gdy zapraszają Cię do samochodu lub gdy ktoś oferuje Ci alkohol i narkotyki.
       Masz ochotę na wyjazd za granicę? Jeśli wybierasz się do krajów egzotycznych, wcześniej zapoznaj się z harmonogramem szczepień przeciwko chorobom tropikalnym. Pamiętaj o zachowaniu higieny i pij tylko wodę butelkowaną.
       Najwyższy czas na wycieczkę w góry. W Twoim plecaku musi znaleźć się miejsce na wygodne górskie buty, kurtkę przeciwdeszczową, telefon (z numerem  TOPR-u). Przed wyprawą najlepiej powiadomić o swoich planach schronisko lub pensjonat.
       Jesteś już gotowy na  przywitanie wakacji. Niech w Twoim bagażu nie zabraknie słońca, uśmiechu, szczęścia, radości i przede wszystkim zdrowego rozsądku.
      Życzymy wszystkim udanych, bezpiecznych wakacji!
 
© 2009 Gimnazjum nr 1 w Jaśle
Webmaster