Dzień Dziecka

Gdy lato wchodzi w swoją początkową fazę, a piękna pogoda sprawia, że mało komu chce się uczyć, grzechem byłoby nie zaznać odrobiny przyjemności. Początek czerwca to idealna pora na Dzień Dziecka. Jest ono świętem obchodzonym niemal na całym świecie. Historia Dnia Dziecka wzięła swój początek w 1924 roku w Genewie, kiedy przedstawiciele ponad pięćdziesięciu krajów zgrupowanych w Lidze Narodów, na wniosek Międzynarodowego Związku Pomocy Dzieciom przyjęła uchwałę zwaną Deklaracją Praw Dziecka. Choć ONZ ustanowił Dzień Dziecka 20 listopada w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka w 1959 roku oraz Konwencji o Prawach Dziecka z roku 1989, to w Polsce najmłodsi świętują właśnie 1 czerwca. Dla dzieci uczęszczających głównie do szkoły podstawowej, Dzień Dziecka przeważnie jest okazją do spędzenia czasu na radosnej zabawie zamiast lekcji ? w wielu placówkach organizuje się wtedy festyny, koncerty, dni sportu itp. Najmłodsi otrzymują prezenty i słodycze. Po szkole rodzice mają okazję do spędzenia wyjątkowego czasu ze swoimi pociechami, np. poprzez zabranie ich na spacer, lody czy małą wycieczkę krajoznawczą. Od 1994 roku w Polsce w Dzień Dziecka obraduje Sejm Dzieci i Młodzieży. Nie we wszystkich jednak krajach Dzień Dziecka ma miejsce w tym samym dniu i w ten sam sposób. W Turcji dzieci obchodzą swoje święto 23 kwietnia, w Australii - w czwartą środę października, w Argentynie - w drugą niedzielę sierpnia, na Węgrzech - w ostatnią niedzielę maja. Dzień Dziecka we Francji i we Włoszech to jednocześnie Dzień Rodziny, obchodzony 6 stycznia w nawiązaniu do Święta Trzech Króli, którzy przybyli do stajenki i złożyli podarunki maleńkiemu Jezusowi. Dzieci wypiekają wtedy ze swoimi rodzicami ciasteczka z wróżbą i często dostają koronę z tytułem króla lub królowej. W Japonii 5 maja (choć teoretycznie to dzień wszystkich dzieci, wywodzi się on jednak od święta chłopców) przygotowuje się latawce w kształcie karpia i wywiesza przed domem. Liczba karpi zależy od ilości dzieci w danej rodzinie. Z racji, że karp to symbol wielkiej siły, determinacji i odwagi, rodzice poprzez stawianie masztów z symbolicznymi rybami życzą dzieciom, by w przyszłości reprezentowały właśnie te cechy. 3 marca obchodzi się natomiast Festiwal Lalek (Dziewczynek), podczas którego wskazana jest modlitwa za zdrowie i szczęście młodych przedstawicielek płci pięknej. Tego dnia układane są lalki ubrane w tradycyjne stroje japońskie.
Pomimo różnych tradycji i obyczajów, idea Dnia Dziecka wszędzie pozostaje taka sama ? by uczcić młodych ludzi, którzy być może nie zdają sobie sprawy, że są przyszłością nadchodzących czasów. Małym i dużym dzieciom (bo każdy z nas w głębi duszy ma w sobie coś z malucha) składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia, pomyślności i pogody ducha na każdy dzień!

Maja Piskadło