Gimnazjum nr 1 w Jaśle

Groby Pańskie

Słońce zagląda do naszych okien, bazie kwitną na wierzbach, resztki śniegu umykają przed ciepłym wietrzykiem. W ogrodach zakwitły białe przebiśniegi, zazdrosne narcyzy i kolorowe krokusy. Wiosna przynosi świąteczne dni Wielkanocy, ale nie u nas! Termometry za oknem wskazują minusowe temperatury, a wierni  zapadając się w śniegu po kolana, brniemy do kościołów ze święconką. Mimo że spod serwetki wystają umęczone gałązki bukszpanu, w podniosły nastrój wprowadzają nas udekorowane Groby Pańskie.

Boży Grób to w Kosciele Katolickim miejsce, gdzie na zakończenie liturgii Wielkiego Piątku wystawia się Najświętszy Sakrament. Zwyczaj ten narodził się w Palestynie. W Polsce jego początki leżą u schyłku XVI w. Monstrancja okryta jest przezroczystym welonem na pamiątkę całunu, w który  owinięto ciało Chrystusa w grobie. Wskazówki zawarte w Mszale Rzymskim nakazują, aby światła kierowały wzrok wiernych na Najświętszy Sakrament, a pozostałe dekoracje nie odwracały od niego uwagi. Dopełnieniem jest figura Zbawiciela ułożona wśród kwiatów i świec.

Adoracja przy Grobie Pańskim odbywa się aż do rozpoczęcia Wigilii paschalnej. czas tenw ierni spędzają na modlitwie. Jednym z piękniejszych zwyczajów jest straż przy grobie sprawowana przez strażaków , harcerzy a nawet - tak jak w kościele w Bieździedzy- przez kosynierów. Tradycyjne Groby pańskie każdego roku z tą samą mocą zachwycają swym pięknem i skłaniają do modlitwy.

Kinga Byś 


 
© 2009 Gimnazjum nr 1 w Jaśle
Webmaster