Młodzi matematycy w Krakowie i Chorzowie

Końcem marca bieżącego roku laureaci XII Jasielskiego Konkursu Matematycznego im. Hugona Steinhausa ze szkół podstawowych i gimnazjów uczestniczyli w czterodniowej wycieczce edukacyjnej w ramach projektu Szkoła Młodych Matematyków. Organizatorem Szkoły było Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. św. Jadwigi Królowej w Jaśle, zaś sponsorami Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza w Warszawie oraz Burmistrz Miasta Jasła. Wszyscy uczestnicy wycieczki otrzymali czapeczki z logo firmowym PGNiG ufundowane przez Gazownię Jasielską.

Tegoroczna Szkoła Młodych Matematyków zorganizowana została w Krakowie i okolicach. Jej zadaniem było rozwijanie zainteresowań matematyką i przedmiotami ścisłymi, kształcenie umiejętności stosowania zdobytej wiedzy do rozwiązywania problemów, poznawanie historii ojczystej i dziedzictwa narodowego, kształtowanie umiejętności pracy w grupie i właściwych zachowań w różnych sytuacjach oraz promocja naszego miasta i powiatu.

Pierwszego dnia, w drodze do Krakowa, młodzi matematycy zwiedzili zabytkową Kopalnię Soli w Bochni ? najstarszą na ziemiach polskich kopalnię tego minerału. Podziwiali niepowtarzalne wyrobiska, kaplice wykute w solnych skałach, oryginalne rzeźby oraz urządzenia wykorzystywane przed wiekami do wydobywania soli.
W Krakowie, w podziemiach rynku uczestnicy wycieczki odbyli multimedialną podróż
w przeszłość oglądając wystawę ?Śladami europejskiej tożsamości Krakowa?.  Mogli tutaj zobaczyć jak wyglądało to miasto u schyłku średniowiecza, jak żyli i czym zajmowali się jego mieszkańcy.

Drugiego dnia wycieczki młodzież zwiedziła w Collegium Maius UJ interaktywną wystawę pt. ?Wszystko ... jest liczbą?, która pokazywała, że matematyka towarzyszy nam we wszystkich aspektach życia. Poszczególne stanowiska interaktywne prezentowały różnorodne praktyczne zastosowania matematyki. Uczestnicy mogli zapoznać się z wybranymi zagadnieniami z dziedziny matematyki poprzez samodzielne działanie i wykonywanie eksperymentów i pomiarów.
W Krakowie młodzi matematycy zwiedzili Rynek,  Sukiennice, kościół Mariacki oraz Katedrę na Wawelu. W gotyckiej Bazylice Mariackiej podziwiali ołtarz Wita Stwosza, który bardzo realistycznie ukazał zaśnięcie Matki Bożej w otoczeniu apostołów, jej Wniebowzięcie oraz sceny z życia Chrystusa i Marii. Następnie  na Wawelu zwiedzili Katedrę Wawelską, Groby Królewskie, gdzie spoczywają królowie, narodowi bohaterzy i przywódcy duchowi, a także mogli zobaczyć słynny Dzwon Zygmunta.
Po obiedzie, w Instytucie Fizyki UJ, młodzi matematycy wysłuchali wykładu dr. Marka Gołąba pt. ?O obrotach bryły sztywnej?, który poparty był interesującymi doświadczeniami.

Następnego dnia uczestnicy wycieczki odwiedzili Stację Meteorologiczną i Planetarium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie. Wzięli tam udział w zajęciach dydaktycznych ?Cztery pory roku?, które tłumaczyły konsekwencje ruchu obrotowego i obiegowego Ziemi oraz zjawiska zachodzące na sferze niebieskiej.

Ostatniego dnia uczestnicy wycieczki zwiedzili unikalny w skali Europy zabytek górnictwa kruszcowego -  Kopalnię Srebra oraz Sztolnię Czarnego Pstrąga  w Tarnowskich Górach. Już pod koniec XVIII w. zastosowano tam  niepowtarzalny system grawitacyjnego odwadniania podziemnych wyrobisk, a także  maszynę parową - jako jedną z pierwszych na kontynencie europejskim.
Trasa podziemnego muzeum liczy 1740 m, część tej trasy pokonuje się łodziami.
W Krakowie uczniowie obejrzeli jeszcze film 3D ?Oz: Wielki i Potężny?.

W ramach Szkoły Młodych Matematyków młodzież uczestniczyła w konkursach matematycznych w poszczególnych grupach wiekowych, rozwiązywała quiz o życiu i działalności Hugona Steinhausa, Mikołaja Kopernika  i Ignacego Łukasiewicza. Wykonywała również plakaty z zakresu profilaktyki uzależnień oraz foldery promujące Szkołę Młodych Matematyków i jej sponsorów. Wszystkie konkursy kończyły się podsumowaniem oraz rozdaniem dyplomów i cennych  nagród rzeczowych. W ramach zajęć integracyjnych odbył się wieczorek zapoznawczy połączony z wyborem Miss i Mistera Młodych Matematyków.
 Uczestnictwo w SzMM było dla wszystkich niezapomnianym przeżyciem. Na kartach Kroniki SzMM uczniowie wyrazili swą wdzięczność i podziękowania dla sponsorów, a także nadzieję na kontynuację tego przedsięwzięcia.
     Urszula Zoła

galeria zdjęć: