Dzień Kobiet

Dzień Kobiet to święto o długoletniej tradycji. Za jego początek można przyjąć datę 28.II.1909r., kiedy to w Stanach Zjednoczonych odbyły się pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet. W Polsce święto kobiet zaczęto obchodzić dopiero po II wojnie światowej, jednak najbardziej hucznie świętowano w latach osiemdziesiątych XX wieku. W zakładach pracy czy szkołach był obchodzony obowiązkowo. Była to okazja do uzupełniania braków w zaopatrzeniu, dlatego wręczano paniom takie dobra materialne jak rajstopy, ręcznik, ścierka, mydło, kawa.
Współcześnie Dzień Kobiet jest znany prawie na całym świecie. Łącznie obchodzi go 30 państw. W naszym kraju mężczyźni wręczają wtedy ukochanym kobietom, np. żonom, matkom, babciom, córkom, czy koleżankom kwiaty, drobne upominki oraz składają najlepsze życzenia. W ten sposób okazują swoją miłość, wdzięczność i szacunek.

We Włoszech i Rosji kobiety obdarowywane są gałązkami akacji srebrzystej.
Bardzo odmienny zwyczaj panuje w Portugalii i Rumunii, gdzie grupy kobiet w dniu swojego święta zbierają się na przyjęciach i obiadach przeznaczonych wyłącznie dla nich.
W pozostałych krajach kobiety, podobnie jak w Polsce, dostają kwiaty i upominki.
O roli kobiety w życiu społecznym pamiętamy bardzo często jedynie w dniu ich święta, same kobiety bagatelizują swój wkład w rozwój nauki i sztuki. Może właśnie z okazji święta kobiet warto przypomnieć, szczególnie młodzieży, że prawa kobiet nie zawsze byłe równe z prawami mężczyzn. Pierwszym nowożytnym krajem, w którym wprowadzono prawo wyborcze dla kobiet było Terytorium Wyoming w Stanach Zjednoczonych. Kobiety mogły tu głosować od 1869 roku. W Europie kobiety po raz pierwszy mogły głosować w Wielkim Księstwie Finlandii, która prawo wyborcze dla kobiet wprowadziła 1 czerwca 1906. Finlandia była wówczas autonomicznym księstwem rosyjskim z własnym parlamentem.
W Polsce kobiety uzyskały prawa wyborcze w 1918, tj. 28 listopada 1918 roku dekretem Tymczasowego Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego. Dekret Naczelnika Państwa o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego stanowił, iż "Wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel Państwa bez różnicy płci" oraz "Wybieralni do Sejmu są wszyscy obywatele państwa posiadający czynne prawo wyborcze. Jeżeli chodzi o naukę, to dopiero w XX wieku większość uniwersytetów przestała przyjmować w grono studentów wyłącznie mężczyzn. Takie postępowanie sprawiło, że kobiety miały utrudniony dostęp do wiedzy . Warto zauważyć, że pierwszą kobietą, która otrzymała Nagrodę Nobla była Maria Skłodowska-Curie i(1903, fizyka) i jedyną wśród kobiet dwukrotną laureatką (1911, chemia). Kobiety przez szereg lat musiały walczyć o to, by udowodnić, ze mogą wykonywać wszelkie prace na równi z mężczyznami, a w dodatku spada na nich obowiązek opieki nad ogniskiem domowym, dlatego też drodzy synowie, ojcowie, mężowie i przyjaciele pamiętajcie o Kobietach nie tylko 8 marca.

Julia Czyżowicz, Radosław Gomuła