Święto Odzyskania Niepodległości

Polsko kochana dziś święto Twoje,
Dlatego właśnie ze sztandarem stoję.
W hołdzie żołnierzom, w hołdzie wolności,
W hołdzie poczucia ludzkiej godności.

Dnia 11 listopada w całym kraju trwały obchody 94. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Miasta i wsie przyozdobiły biało-czerwone flagi, na grobach poległych za ojczyznę pojawiły się piękne wieńce, organizowano koncerty pieśni patriotycznych i marsze. Jak co roku, uroczystości nie ominęły i naszego miasta, Jasła. Tradycyjnie rozpoczęły się one Eucharystią odprawioną za Polskę w Sanktuarium św. Antoniego. Po mszy zebrani udali pod tablicę poświęconą generałowi Józefowi Piłsudskiemu oraz pod tablicę upamiętniającą wyjście Jasielskiego Oddziału Związku Strzeleckiego na wojnę w 1914 roku. Tam złożono wiązanki kwiatów. Dalsza celebracja miała miejsce w Parku Miejskim przy Grobie Nieznanego Żołnierza, gdzie delegacje m. in. władz czy szkół złożyły symboliczne wieńce.
W uroczystościach swój udział mieli również uczniowie naszej szkoły. W Medycznej Szkole Policealnej chór szkolny, przygotowany przez Panią Lucynę Szarek, zaprezentował kompilację pieśni patriotycznych i żołnierskich. Występ spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem publiczności, która dołączyła do chórzystów w trakcie śpiewania. Dzień później, odbyła się akademia ku upamiętnieniu wydarzeń poprzedzających powrót niepodległej Polski na mapy świata. W montażu słowno-muzycznym przygotowanym przez panie Bożenę Okońską i Agnieszkę Głowacką-Piekarz uczniowie klas 2f i 1e, a także zespół muzyczny, chór i soliści pokazali zarys bogatej historii naszego kraju poprzez wiersze i piosenki i przypomnieli nam, iż ?wolność nie jest nam dana raz na zawsze ? musimy ją zdobywać każdego dnia?.

Maja Piskadło

***********************************************************************************************************************************************

Rozproszeni po wszem świecie
Gnani w obce wojny,