Gimnazjum nr 1 w Jaśle

Gimnazjaliści o historii Paktofoniki

31 października uczniowie Gimnazjum nr 1 w jasielskim kinie ,,Syrena? obejrzeli film pt.? Jesteś bogiem? w reżyserii Leszka Dawida. Film opowiada on o losach legendarnego zespołu Paktofonika. Reżyser filmu w dość swobodny sposób wykorzystał fakty z życia członków zespołu. Poznajemy historię trzech młodych polskich raperów, którzy poprzez muzykę  hip-hop wyrażają swoje poglądy i emocje i zmagali się z otaczającą ich rzeczywistością.
Główni bohaterowie filmu ,Piotr ?Magik? Łuszcz grany przez Marcina Kowalczyka, Sebastian ? Rahim? Salbert ? w tej roli Dawid Ogrodnik oraz Wojciech ?Fokus? Alszer, czyli Tomasz Schuchardt , w 1998 roku postanowili założyć zespół hip hopowy.  Przez muzykę wyrażali swoje rozterki związane z licznymi problemami rodzinnymi i osobistymi. Na początku działalności zespołu, młodzi muzycy nie mogli znaleźć uczciwego producenta muzycznego. Mieli problemy finansowe i potrzebowali wsparcia, którego właśnie udzielił im Gustaw Zarzycki. Z czasem stał się on ich najlepszym przyjacielem i doradcą. Zespół rozwijał się, tworzył nowe kawałki, nagrywał płyty. Tworzyli w czasie zmian kulturowych i politycznych i nie zawsze potrafili odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Momentem kulminacyjnym filmu było rozstanie się Magika z żoną Justyną oraz napisanie piosenki ?Jestem bogiem?. Kawałek spotkał się ze sporym uznaniem jednak miał też swoich przeciwników. Tworzyli oni muzykę kontrowersyjną, ponieważ nie zważali na poprawność polityczną, ale poprzez muzykę wyrażali to co czuli.  Po pewnym czasie, problemy osobiste Łuszcza przeniosły się na działalność grupy. Powróciły kłótnie, spory i nieporozumienia, co doprowadziło do depresji i samobójczej śmierci Magika.  W 2003 roku Fokus i Rahim zakończyli działalność zespołu.
Film ,,Jesteś bogiem? nie jest filmem o muzyce, nie jest też filmem o śmierci ? jest to obraz o chłopcach ze Śląska , którzy nie potrafią odnaleźć się w świecie w którym się znaleźli. Z jednej pokazane mamy rozterki młodych ludzi u progu dorosłego życia, z drugiej przygnębiającą stronę popularności, z którą trzeba się zmagać. Magik tłamsił w sobie swoje uczucia, co doprowadziło go na skraj załamania nerwowego. Historia Paktofoniki pokazuje nam jak ważna jest przyjaźń i wsparcie bliskich nam osób, a w najtrudniejszych sytuacjach, kiedy już wszyscy od nas odejdą, nie możemy się poddawać i musimy walczyć o swoje marzenia.  Film ,,Jesteś bogiem? powinni obejrzeć wszyscy Ci, którzy przeżywali swoją młodość w latach dziewięćdziesiątych, ale i współczesna młodzież, która może odkryć hip ? hop na nowo.
Anna Gawłowska, Weronika Zoła
 
© 2009 Gimnazjum nr 1 w Jaśle
Webmaster