Gimnazjum nr 1 w Jaśle

Wspomnienia ze Szkoły Młodych Matematyków

Końcem marca 45 laureatów Konkursu Matematycznego im. Hugona Steinhausa ze szkół podstawowych i gimnazjalnych miało okazję wyjechać na Szkołę Młodych Matematyków, która tym razem odbyła się w Poznaniu.Podróż rozpoczęliśmy w nocy z poniedziałku na wtorek. Już w autobusie miałyśmy okazję zapoznać się z młodymi wartościowymi ludźmi, którzy tak jak my, lubią matematykę i przygody.

Pierwszego dnia zwiedziliśmy Sanktuarium Maryjne w Licheniu oraz Lasek Grąbliński. Weszliśmy także na ?Golgotę? stacjami Drogi Krzyżowej. Po zakwaterowaniu w ośrodku spotkaliśmy się wszyscy w jednej sali na wieczorku zapoznawczym. Odbyły się wtedy wybory Miss i Mistera Młodych Matematyków. Kolejnego dnia udaliśmy się do Gniezna, Biskupina oraz Skansenu Miniatur w Pobiedziskach. Oprowadzał nas pan przewodnik, który interesująco opowiadał o zabytkach i historii Polski. Najbardziej podobała nam się Katedra Gnieźnieńska oraz słynne Drzwi Gnieźnieńskie. Wieczorem dojechaliśny do Poznania, gdzie mieliśmy spędzić kolejne dwie noce. Po kolacji odbyły się trzy konkursy tematyczne.Trzeciego dnia zwiedziliśmy Poznań. Widzieliśmy Palmiarnię, Kościół Farny i Katedrę Gotycką. Podziwialiśmy także piękny Rynek z Ratuszem oraz zabytkowymi kamienicami. Obejrzeliśmy Bibliotekę Raczyńskich i gmach Uniwersytetu Poznańskiego im. Adama Mickiewicza. Wieczorem odbył się konkurs geograficzny, dotyczący miejsc, które odwiedziliśmy oraz rozdanie nagród z poprzednich konkursów.

Ostatniego dnia oglądaliśmy Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie. Pojechaliśmy też do Rogalina, gdzie zobaczyliśmy piękny Pałac Raczyńskich oraz słynne Dęby Rogalińskie. Na zakończenie widzieliśmy neogotycki zamek w Kórniku.

            Do Jasła wróciliśmy późnym wieczorem. Wszyscy bardzo żałowali, że wycieczka dobiegła końca. Było to dla nas wspaniałe przeżycie, które na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Cieszymy się, że dzięki sponsorom: Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza w Warszawie, Gazowni Jasielskiej i Burmistrzowi Miasta Jasła, mogłyśmy wziąć udział w tym wyjeździe.

Kinga Naszkiewicz,

Aneta Staniszewska,

Małgorzata Szprucińska

 
© 2009 Gimnazjum nr 1 w Jaśle
Webmaster