Światowy Dzień Romów

Światowy Dzień Romów, który został ustanowiony w 1990r., od 3 lat obchodzony jest w Gimnazjum nr 1 w Jaśle. W tym roku z powodu Świąt Wielkanocnych obchodzony był 12 kwietnia. W ten dzień naszą szkołę odwiedziła większość jasielskich przedszkolaków. Gośćmi  honorowymi byli: Zastępca Burmistrza Miasta Jasła pan Leszek Znamirowski oraz przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie. Głównym reprezentantem społeczności romskiej była pani asystent Agnieszka Szczerba.
Głównym celem uroczystości było zapoznanie dzieci z kulturą romską. Maluszki miały okazję uczestniczyć w wielu zabawach, konkursach, wystawach i zgadywankach dotyczących historii i kultury romskiej prowadzonych przez organizatorów ? zespół muzyczny pana Jerzego Łąckiego. Za prawidłowe odpowiedzi przedszkolaki mogły zdobyć wiele cennych nagród. Nagrodą była również możliwość pomalowania twarzy, co bardzo spodobało się dzieciom. Nie zabrakło śpiewów i tańców w wykonaniu dzieci ze świetlicy romskiej. Na spragnionych czekała gorąca herbata, rozdawano również cukierki, ciastka i baloniki. Zainteresowani działalnością tej społeczności zapoznawali się z jej historią spisaną w kronice i podziwiali prace plastyczne wykonane przez wychowanków świetlicy.
Uczestnicy tej uroczystości bawili się świetnie, uśmiech nie znikał z ich twarzy. Do przedszkoli wrócili pełni wrażeń i bogatsi w wiedzę o kulturze romskiej. Następne obchody już za rok. Będziemy czekać ze zniecierpliwieniem!
Oktawia Sepioł
Dominika Pasterczyk