Młodzi Matematycy w Poznaniu

Końcem marca bieżącego roku  laureaci Jasielskiego Konkursu Matematycznego im. Hugona Steinhausa ze szkół podstawowych i gimnazjów uczestniczyli w  czterodniowej wycieczce edukacyjnej w ramach projektu Szkoła Młodych Matematyków. Organizatorem Szkoły było Gimnazjum nr 1 im. św. Jadwigi Królowej w Jaśle, zaś sponsorami Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza w Warszawie oraz Burmistrz Miasta Jasła. Wszyscy uczestnicy wycieczki otrzymali koszulki i czapeczki z logo firmowym PGNiG ufundowane przez Gazownię Jasielską.
 Tegoroczna Szkoła Młodych Matematyków zorganizowana została w Poznaniu i okolicach. Jej zadaniem było rozwijanie zainteresowań matematyką i przedmiotami ścisłymi, kształcenie umiejętności stosowania zdobytej wiedzy do rozwiązywania problemów, poznawanie historii ojczystej i dziedzictwa narodowego, kształtowanie umiejętności pracy w grupie i właściwych zachowań w różnych sytuacjach oraz promocja naszego miasta i powiatu.
 Pierwszego dnia młodzi matematycy zwiedzili Sanktuarium Maryjne w Licheniu i Lasek Grąbliński , gdzie Matka Boska trzykrotnie objawiła się pasterzowi Mikołajowi. Bazylika Licheńska jest największą świątynią w Polsce, składa się z części głównej, dzwonnicy, wieży oraz trzech okazałych portyków. Zbudowano ją w latach 1994-2004 i tutaj ? w ołtarzu głównym znajduje się cudowny Obraz Matki Bożej Licheńskiej. Dumą świątyni są 151-głosowe organy składające się z pięciu instrumentów rozmieszczonych w przestrzeni bazyliki. W pobliżu świątyni, z kamieni przynoszonych przez wiernych z całego świata, wybudowana została Golgota ze stacjami Drogi Krzyżowej,  labiryntem przejść, grot i kapliczek.  Nad całością góruje krzyż oraz postać Matki Bożej i św. Jana.

Drugiego dnia wycieczki młodzież, podążając Szlakiem Piastowskim, zwiedziła Gniezno, Biskupin i Skansen Miniatur w Pobiedziskach. Wycieczkę oprowadzał przewodnik ? pan Mateusz, który bardzo interesująco opowiadał  historię początków państwa polskiego. Gniezno było pierwszą stolicą Polski i miejscem koronacji pięciu królów. Zostało zbudowane na siedmiu wzgórzach. Na Wzgórzu Lecha znajduje się  Katedra Gnieźnieńska. Najstarszą częścią świątyni jest prezbiterium, gdzie znajdują się relikwie św. Wojciecha ? patrona Polski. Młodzi matematycy obejrzeli najciekawsze kaplice oraz słynne spiżowe  Drzwi Gnieźnieńskie, na których przedstawione są sceny z życia św. Wojciecha.
W Biskupinie młodzież zwiedzała Rezerwat Archeologiczny, który jest częściową rekonstrukcją starożytnej osady z połowy VIII wieku p.n.e. Uczestnicy wycieczki mogli zobaczyć jak żyli ludzie w tamtych czasach i czym się trudnili. Filmowcy wykorzystują osadę do filmów dokumentalnych i fabularnych (Ogniem i mieczem, Stara baśń).  Dużą atrakcją dla uczestników wycieczki był pobyt w Pobiedziskach, gdzie mogli zobaczyć miniatury obiektów z Wielkopolski i Szlaku Piastowskiego wykonane w skali 1:20. Są tam  między innymi: Pałac w Rogalnie, Biblioteka Raczyńskich, gród w Biskupinie, wieża w Kruszwicy, Katedra w Gnieźnie i Stary Rynek w Poznaniu.

Następnego dnia młodzież zwiedzała Poznań. W Parku Wilsona obejrzała Poznańską Palmiarnię z największą w kraju ekspozycją egzotycznych roślin i ryb. Zwiedziła barokowy Kościół Farny oraz gotycką Katedrę, w której znajdują się sarkofagi ze szczątkami  Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Podziwiała piękny Rynek z gotycko ? renesansowym Ratuszem oraz zabytkowymi kamienicami. Z dużym zainteresowaniem słuchała przewodnika, który opowiedział pokrótce historię miasta. Duże zasługi w jego rozwój wniosły  rody Działyńskich i Raczyńskich, których członkowie wznosili wspaniałe gmachy użyteczności publicznej, jak np. Bibliotekę Raczyńskich.
Młodzi matematycy obejrzeli także neorenesansowy gmach Uniwersytetu Poznańskiego im. A. Mickiewicza, klasycystyczny Odwach oraz odbudowaną część  Zamku Królewskiego.

Ostatniego dnia uczestnicy wycieczki zwiedzili Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie. Zostało ono utworzone na bazie zbiorów zgromadzonych przez wielkiego polskiego podróżnika, pilota i pisarza. Znajduje się tutaj m.in. replika okrętu Santa Maria i myśliwca Hawker Hurricane MK I  w skali 1:1, ekspozycja poświęcona kulturze Indian, trofea myśliwskie, dzieła sztuki, książki. W drodze do Kórnika młodzież podziwiała Pałac Raczyńskich w Rogalinie otoczony pięknym parkiem w stylu francuskim i angielskim. Zobaczyła tam słynne Dęby Rogalińskie wraz z najstarszymi dębami Lechem, Czechem i Rusem.  W Kórniku uczestnicy wycieczki zwiedzili neogotycki zamek, otoczony fosą, w którym podziwiali trofea myśliwskie, bogaty zbiór broni i zbroi, gdańskie meble, bogato zdobione drewniane podłogi, kolekcję porcelany i sreber oraz obrazy mistrzów polskich i europejskich. W Kórniku zobaczyli jeszcze neogotycki Kościół p.w. Wszystkich Świętych oraz eklektyczny Ratusz Miejski.

W ramach Szkoły Młodych Matematyków młodzież uczestniczyła w konkursach matematycznych w poszczególnych grupach wiekowych, rozwiązywała testy o Wielkopolsce, a także quizy o życiu i działalności Hugona Steinhausa, Marii Skłodowskiej - Curie i Ignacego Łukasiewicza. Wykonywała również plakaty z zakresu profilaktyki uzależnień oraz foldery promujące Szkołę Młodych Matematyków i jej sponsorów. Wszystkie konkursy kończyły się podsumowaniem oraz rozdaniem dyplomów i cennych  nagród rzeczowych. W ramach zajęć integracyjnych odbył się wieczorek zapoznawczy połączony z wyborem Miss i Mistera Młodych Matematyków.
 Uczestnictwo w SzMM było dla wszystkich niezapomnianym przeżyciem. Na kartach Kroniki SzMM uczniowie wyrazili swą wdzięczność i podziękowania dla sponsorów, a także nadzieję na kontynuację tego przedsięwzięcia.
 Zobacz galerię zdjęć :

Szkoła Młodych Matematyków 2012