Ferie w mieście

Po pracowitym okresie nieustannej nauki przyszedł czas na odpoczynek i regenerację sił. Wielu ludzi jest zdania, że zima to okres przygnębienia i złego samopoczucia, szczególnie, jeśli wyczekiwane ferie musimy spędzić w mieście. Nic bardziej mylnego! Wbrew przekonaniom wielu z nas, ?biała? pora roku może służyć czemuś więcej niż tylko siedzeniu przy kominku. Pierwszą opcją są znane i popularne wśród młodzieży łyżwy. Jest to jeden ze sportów zimowych nie wymagających specjalnych warunków, bowiem w każdym, nawet mniejszym mieście znajduje się lodowisko.

Kolejną zimową atrakcją są uwielbiane zarówno przez dzieci jak i przez młodzież sanki. Jeżeli znajdujemy się w górach, możemy wybrać się na tor saneczkowy. Jeśli nie, do zabawy wystarczy nam zwykła górka i dobre towarzystwo. Nie mniej popularne są także narty, które od lat stanowią najczęściej wybieraną opcję aktywnego, zimowego szaleństwa. Dla osób lubiących wyzwania świetnym rozwiązaniem jest deska snowboardowa, na której mogą ćwiczyć takie elementy jak m.in. slalom, slalom podwójny, czy chociażby half-pipe. Zabawnym powrotem do czasów dzieciństwa mogłoby być także lepienie bałwana z rodzeństwem, rodzicami, czy znajomymi. Nie jest to zadanie najprostsze, więc kiedy już dobiegnie końca, daje dużo satysfakcji.

Nie możemy zapomnieć też o budowaniu iglo i bitwie na śnieżki. Każdy z nas przynajmniej raz w życiu poddał się jednemu z tych dwóch zabawnych szaleństw, dających tyle uśmiechu. Dla osób, które preferują spędzanie czasu w domowych pieleszach, poleca się dobrą książkę i kubek gorącej czekolady.

Ferie zimowe to czas odpoczynku, zabawy i radości, jednak mimo wszystko należy pamiętać, o niebezpieczeństwach czyhających za rogiem. Nie najlepszym pomysłem jest wchodzenie na zamarzniętą powierzchnię rzeki, powinniśmy brać pod uwagę fakt, że pod wpływem ciężaru naszego ciała lód może się załamać. Do kuligu kuligu, nigdy nie należy wykorzystywać samochodów. Szaleństwo na sankach polecamy tylko w odpowiednich bezpiecznych miejscach, z dala od jezdni i drzew. Musimy mieć świadomość, że samochód nie koniecznie zdąży zahamować. Rozsądne podejście przyda nam się na stoku, gdzie jesteśmy też odpowiedzialni za innych, dostosowujmy umiejętności do panujących warunków atmosferycznych. Nie oznacza to jednak, że nie mamy wykorzystać tego czasu w stu procentach, wręcz przeciwnie. Jest to ostatni dzwonek na dłuższy wypoczynek przed wzmożonym okresem nauki, więc warto się zrelaksować i zapomnieć o szkole, przynajmniej na chwilę.

Aleksandra Lechowicz, Kamila Szczepanik. , zdj. Katarzyna Machowicz
Szkolny Zespół Redakcyjny Gimnazjum nr 1 życzy wszystkim udanego wypoczynku :)