Gimnazjum nr 1 w Jaśle

Świąt nadszedł czas...

Boże Narodzenie jest drugim najważniejszym świętem w roku, upamiętniającym narodziny Chrystusa. Uroczystość ta obchodzona jest 25 grudnia, na podstawie  rzymskich świąt, takich jak Saturnalia oraz połączone święta dwóch bóstw słońca: rzymskiego Sola i perskiego Mitry. W 350r. Julian I oficjalnie ogłosił dzień 25 grudnia dniem narodzin Jezusa Chrystusa. Niektóre kościoły chrześcijańskie święto bożonarodzeniowe rozpoczynają wraz z dniem poprzedzającym rocznicę narodzin Zbawiciela. W Polsce obowiązuje wówczas post jakościowy. Najważniejszym wydarzeniem dnia jest jednak uroczysta kolacja, kiedy to zbiera się cała rodzina, by wspólnie raczyć się dwunastoma potrawami.
  Z czym kojarzy nam się Boże Narodzenie potocznie zwane Gwiazdką? Przede wszystkim z czasem spędzonym z rodziną, w gronie osób nam bliskich, z choinką, pasterką, dwunastoma potrawami, pierwszą gwiazdką i specyficznym klimatem panującym wokół. Nic dziwnego, że jest ulubionym świętem kościelnym większości Polaków.
Najwięcej pogańskich obrzędów możemy dostrzec w potrawach wigilijnych, bowiem znane i przyrządzane są potrawy z maku, grzybów oraz ziaren zbóż. Tradycja mówi o dwunastu daniach na stole, skład zależy w dużej mierze od regionu, a także tradycji rodzinnych, jednak na stole królują ryby. Do najpopularniejszych potraw należą: barszcz z uszkami, biały żurek, zupa grzybowa, karp, kapusta z grochem, grzybami i pierogi z kapustą.
Z świętami grudniowymi wiąże się wiele zwyczajów. Należą do nich m. in. Oczekiwanie na pierwszą gwiazdkę, która daje znak, by rozpocząć wieczerzę, wkładanie sianka pod obrus, które symbolizuje miejsce narodzin Jezusa ? szopę, ubieranie choinki, śpiewanie kolęd, pójście na pasterkę, jako pamiątkę czuwania pasterzy przy żłobie Jezusa. W Wigilię jednym z najważniejszych obyczajów jest łamanie się opłatkiem, kiedy to składamy sobie życzenia. W wielu domach przy stole zostawia się puste nakrycie, w razie nawiedzenia niespodziewanego gościa ? można tutaj odnieść się do Jezusa. W Betlejem nikt nie miał dla niego miejsca, chociaż rodził się Bóg.
  Najlepszym podsumowaniem tego jakże wyjątkowego święta są słowa ks. Mieczysława Malińskiego: ?Przyszedł, aby nam pomóc żyć: żeby poprzez naszą małość, podłość, nędzę, poprzez chęć prześlizgnięcia się przez świat w wygodzie i spokoju potrafiła się przebić nasza wspaniałość; żebyśmy, mali spryciarze, potrafili rzucić na szalę służby Dobru - siebie samych.? Przeżyjmy więc te święta w zgodzie, harmonii, pamiętając o najważniejszym - rodzi się Bóg.

Aleksandra Lechowicz, Kamila Szczepanik

 
© 2009 Gimnazjum nr 1 w Jaśle
Webmaster